1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Meşe ağacı umut oldu
Meşe ağacı umut oldu

Meşe ağacı umut oldu

Diyarbakır kırsalında bulunan meşe ağaçlarına deneme amaçlı kestane aşısı yapıldı.

A+A-
Aşılar bazı yerlerde tuttu. Çalışma başarıya ulaşırsa, bölgedeki onbinlerce meşe ağacından kestane elde edilecek. Kestane üretimi başlarsa köylüye bir geçim kapısı açılacak.
 
Yabani olarak yetişen meşe ağacı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin de en yaygın bitki örtüsünü oluşturuyor. Meşeler genelde bodur ağaç ve çalı görünümünde olmalarına rağmen, yer yer orman meydana getiriyorlar.
 
Özelikle keçilerin önemli besin kaynakları arasında bulunan meşe ağaçları köylüler için gelir kapısı olmaya aday.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı bir çalışmayla, meşe ağaçlarına kestane aşılı yapıldı. Hedef, kestane ile aynı türden olan meşe ağaçlarından kestane elde etmek. Çalışma, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Dairesi tarafından hayata geçirildi. 5 ilçedeki 14 köyde deneme aşıları yapıldı. 
 
 
Kulp ilçesindeki bu kestane ağaçlarının yaşını tam olarak kimse bilmiyor.Çalışmanın yapıldığı yerlerden biri, Ergani ilçesine bağlı Beşbudak Köyü. Köy 1994 yılında bölgedeki olaylar nedeniyle boşaltıldı. Kimsenin geri dönmediği köyün çevresi meşe ağaçlarıyla kaplı. Boşaltılmadan önce Beşbudak'ta yaşayan Ayhan Tekdemir, umudunu kestaneye bağlayanlardan. Tekdemir dört ağaca aşı yaptı. Aşılar tuttu, şimdi sıra meyve vermelerinde. Tekdemir'in hayali, çalışma başarılı olursa köyüne dönmek:
 
 
“Ekonomik getirisi olması amacıyla düşünüyoruz. Geri dönüş için bir ekonomik umut olarak görüyoruz. Tutarsa bir sürü ağacımız vardır, hepsini aşılarız. Binlerce ağaç var bu bölgede. Bizim aşı tutmuş. Kestaneyi toplayıp satacağız. Başarıya ulaşırsa köye elbetteki döneriz. Bizim köy 25 haneydi, hepsi bundan geçimin sağlayabilir. Aşı üç yılda sonuç verir. Köye dönmek isteyenler için de bir umuttur bu.”
 
 
diyarbakir_palamut_asilama_orta-1.jpg
 
 
Hem gelir, hem istihdam
 
 
Köyünü çevresindeki ağaçları aşılayanlardan biri de Silvan ilçesinde yaşayan Erkan Cengiz. Cengiz'in mesleği çiftçilik. Amacı hem kendisine ek gelir hem de işsiz köylülere istihdam sağlamak.
 
 
“Hazır ağaç var, eğer böyle bir aşılama yöntemiyle bu ürünü alabilirsek katkısı çok olur. Ek gelir sunacak bize, biraz istihdam yaratmış olacağız. Komşu köylere budama, hasat, ilaçlama,bakımı için ilgili bir istihdam doğacak. Örnek olmuş olacağız çevremize. Köylere geri dönüşleri de olumlu etkiler. Arazisinde meşe ağacı olanlar için umut doğar.“
Cengiz arazisindeki 6 ağacı aşıladı. Şimdi heyecanla aşının sonucunu bekliyor.
 
diyarbakir_palamut_asilama_orta-3.jpg
 
 
Tunç,bölgedeki yağış miktarının kestane yetişmesi için yeterli olduğunu söyledi.
 
 
Hedef yeni istihdam kaynağı
 
 
Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Dairesi'nden ziraat mühendisi Gülbahar Bozarslan Tunç, kestanenin bölge için önemli bir gelir kaynağı olabileceğini söyledi.
 
 
“Öncelikle sanayisi gelişecektir. En önemlisi ilimizin, bölgemizin en önemli sorunu olan mevsimlik tarım işçilerine çözüm olacaktır. Binlerce hektarlık alanda kestane yetiştiğini düşünün. Bu insanlar fındığa gidiyor, pamuğa gidiyor şimdi artık kendi köylerinde, dağlarında yetişen kestaneyi toplayacaklar. Çiftçi ve köylümüzün cebi para görecek. Tarımda olmazsa olmaz sudur. Bunda suya gerek yok. Varolan ağaç var, aşı yapıyorsunuz tutarsa, 3 yıl sonra ürün alabiliyorsunuz. Geri dönüş için de bir avantaj sağlar.”
 
 
Meşe ağaçlarına yapılan aşılar, Kulp ilçesinde yüzlerce yıl önce ekilmiş kestane ağaçlarından elde edildi. Ergani ile birlikte Dicle ilçesinde yapılan aşılar da tuttu.
 
 
(Al Jazeera Türk)

HABERE YORUM KAT