1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mermi çekirdeği hala en önemli delil
Mermi çekirdeği hala en önemli delil

Mermi çekirdeği hala en önemli delil

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma devam ediyor.

A+A-

Elde edilen deliller titizlikle incelenirken, dosyada; 6 görüntü, 24 silah ve sadece bir mermi çekirdeği bulunuyor. 6 görüntüde de Elçi’nin vurulma anına ilişkin görüntü bulunmazken, mermi çekirdeği hala soruşturmanın en önemli delili. Bölge Baro başkanlarından oluşan bir heyet de soruşturmanın başındaki Başsavcı Ramazan Solmaz’ı ziyaret etti. Başkanlar, Başsavcı’dan polislerin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınması ve tutuklanmasını istediklerini öğrenildi.
 
Yeni delil yok


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin soruşturmada dosyaya girmiş yeni bir delil bulunmadığını ifade etti. Medyaya yansıyan 2 dakikalık kamera görüntüsünün daha önceden de dosyada bulunduğunu belirten savcılık, görüntünün uzmanlar tarafından titizlikle incelendiğini kaydetti. Yetkililer, bir vatandaş tarafından cep telefonu ile çekilen görüntünün de soruşturmanın seyrini değiştirecek nitelikte olmadığını söyledi.
 
Hiçbir görüntüde Elçi’nin vurulma anı yok


Soruşturma dosyasında bulunan 6 görüntünün hiç birinde de Tahir Elçi’nin vurulma anının bulunmadığı, Elçi’nin hangi silahtan çıkan mermi ile vurulduğunun dosyada mevcut görüntülerden tespit edilmesinin mümkün olmadığını kaydedilirken, olay sırasında olay yerinde görevli polis memurları ile polisten kaçan PKK’lıların silahı toplam 24 silahın balistik incelemesine gönderildiği belirtildi.
 
Deforme olmuş mermi çekirdeği en önemli delil


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da açıkladığı deforme olmuş mermi çekirdeği, Elçi soruşturma dosyasındaki en önemli delil olarak dururken, bu çekirdeğin Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak DNA eşleştirmesi sonuçlarının bekleniyor. DNA eşleştirmesi sonuçlarında mermi çekirdeği üzerinde Tahir Elçi’ye ait vücut sıvısı bulunması halinde olayın yüzde 99.99 oranında aydınlatılabileceğini kaydediliyor.
 
Başsavcı Solmaz: Bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz


Soruşturmanın başındaki isim olan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz da, dosyadaki tüm delillerin titizlikle incelendiğini defalarca kez vurguladı. Soruşturmanın uzman kişiler tarafından hiç bir şüpheye mahal verilmeyecek şekilde yürütüldüğünü ve kendisinin de çalışmalara bizzat katıldığını kaydeden Başsavcı Solmaz, dosyadaki en küçük ayrıntının bile farklı ihtimaller değerlendirilerek incelendiğini belirtti. Solmaz soruşturma ile ilgili en ufak bir gelişmeyi bile şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.
 
Bölge Baro Başkanları, Başsavcıyla görüştü


Dosyayla ilgili bu gelişmeler yaşanırken, aralarında Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen’in de bulunduğu bölgedeki bazı baro başkanları Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz’ı ziyaret etti. Başsavcılık makam odasındaki ziyarette Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin savcılık dosyasında bulunan bilgi ve belgeler üzerine bilgi alışverişi yapıldı.
 
Dosya biran önce sonuçlanmalı


Bölge Baro Başkanları, temel şüpheli olarak gözüktüklerini ifade ettikleri polislerin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınması ve bu kapsamda tutuklanmaları gerektiğini belirtildi. Görüşmenin ardından Şırnak Barosu Başkanı Nuşerivan Elçi, ziyarette soruşturmanın etkin yürütüldüğüne inanmadıklarını ifade etiklerini belirterek şöyle dedi:
 
 “Polislerin olayın şüphelisi olması gerekirken, şüpheli değil de müşteki tanık olarak ifadeleri alınıyor. Polislerin şüpheli olarak ifadeleri alınıp tutuklanmaları gerekiyor. Bunu Başsavcıya ilettik. Savcı, bize olay yerinde bulunan polislerin silahlarının alındığı ve silahların balistik incelemeye gönderildiğini söyledi.
 
Bilirkişi heyeti olay yerinde incelemeye yapacak
 
Yakın zamanda da bilirkişi heyetiyle olay yerinde incelemeler yapacaklarını iletti. Biz polislerin hala görevlerinin başında olduklarını söyledik. Elçi’nin dosyasındaki etkin faillerin bir an önce ortaya çıkarılmasını istedik”

HABERE YORUM KAT