1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mermer ocakları sezonu açıldı
Mermer ocakları sezonu açıldı

Mermer ocakları sezonu açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde faaliyet gösteren mermer ocakları yaklaşık 3 aylık bir aradan sonra mermer üretimine başladı.

A+A-

Çermik'te faaliyet gösteren mermerciler 2013 yılı Ocak ayında kapattıkları mermer üretim sezonunu yaklaşık 3 aylık bir aradan sonra mermer üretimine tekrar başladı. Mart ayı ortalarında açtıkları mermer ocaklarına, ocakları faal duruma sokmak için çalışma başlattıklarını, Nisan ayında ise tam kapasiteyle mermer üretimine geçeceklerini belirten Mersan Maden ve Mermercilik Şirketi sahibi Selahattin Akdağ, yeni sezonda yapacakları yatırımlarla mermercilik sektöründe istihdamı arttıracaklarını söyledi.

Akdağ, mermer ocaklarını Mart ayı sonu itibariyle faaliyete geçireceklerini kaydederek, tam kapasiteyle üretime Nisan ayı ortalarında geçeceklerini ifade etti. İlçede ilk mermer ocağını kurarak mermercilik sektörüne öncülük eden Mersan Maden ve Mermercilik Şirketi Sahibi Selahattin Akdağ, Nisan ayı içerisinde tam kapasiteyle üretime geçeceklerini dile getirdi.

2013 yılı içerisinde Mersan Maden ve Mermercilik Şirketi bünyesinde bulunan fabrika ve blok mermer üretim şantiyesine takviye yapacaklarını dile getiren Akdağ, bu yıl Toplu köyü mevkiindeki mermer üretim şantiyesine ek olarak Kuyu köyünde yeni mermer ocağı açacaklarını ve üretime başlayacaklarını söyledi. Mermer üretim kapasitesini arttırmanın yanı sıra dış ülkelere ihracat ve iç pazarda mermer satışını daha üst seviyelere çıkarmak için ülke içinde düzenlenen mermer ve doğal taşlar fuarlarına katılacaklarını kaydeden Akdağ, "Yeni sezonda yapacağımız yatırımlarla mermercilik sektöründe istihdamı arttıracağız. Ayrıca ülke içerisinde açılacak fuarların yanı sıra yurt dışındaki mermer ve doğal taşlar fuarlarının tamamına katılacağız. Çermik mermerini dünyaya tanıtma ve pazarlama konusunda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT