1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mermer ihracatı durma noktasında
Mermer ihracatı durma noktasında

Mermer ihracatı durma noktasında

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde mermercilik sektörü, Irak'ta ki iç savaş nedeniyle ihracatta durma noktasına geldi.

A+A-

Özçelik Mermer Fabrikası sahibi Celal Çelik, Çermik'te mermercilik sektöründe daha önceki yıllarda yurtdışına ihracat yapılırken, Irak'ta yaşanan iç savaş nedeniyle ihracatta durma noktasına geldiklerini söyledi.

İlçedeki mermer ocaklarında çıkarılan blok mermerleri iki fabrikasında işlediklerini ve ihraç ettiklerini kaydeden Çelik, yaşanan savaş ve kaos ortamı nedeniyle mermer üretim ve işletmesinde durma noktasına geldiklerini, bunun da hem ilçe ekonomisine hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini ifade etti.

İhracatın 3 yıldan bu yana sürekli gerilediğini kaydeden Celal Çelik, "Mermer sektöründe duraklama dönemine girdik. Üç yıl öncesine göre kapasitenin yüzde 30'uyla çalışıyoruz. İlçedeki mermer ocaklarında yaklaşık 500 kişi çalışıyor ve dolaylı olarak yaşananlardan binlerce kişiyi etkileniyor.

İlçede çıkarılan mermerler Suriye ve Ortadoğu'ya ihraç edilmektedir. Suriye'deki iç savaş, Irak'taki savaş ve kaos ortamı, Çin'de kredilerin durdurulması ilçeden yapılan mermer ihracatını durma noktasına getirdi" dedi.


(HG-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT