1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Merkez'in faiz kararı bekleniyor
Merkez'in faiz kararı bekleniyor

Merkez'in faiz kararı bekleniyor

Para Politikası Kurulu'nun yarın yapacağı kritik toplantıda faiz indirimine gidip gitmeyeceği yakından izleniyor.

A+A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz indirmesi konusunda "Daha ne bekliyorsun?" eleştirisinin ardından gözler yarın yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.
 
Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizlerde indirime gideceği beklentisi, indirime gitmeyebileceği beklentisine göre daha yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Bankacılar, Erdoğan'ın açıklamalarının yarın sonuçları açıklanacak Merkez Bankası toplantısında politika faizinde indirim yapılabileceğine ilişkin beklentileri artırdığını belirtiyor.
 
Öte yandan bankacılar, hükümetin 25 baz puanlık bir indirime sıcak bakmayacağını taleplerinin yüksek miktarlı indirim olduğunu da söylüyor.
 
"MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZSA BEN DE BAĞIMSIZIM"
 
Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyada herkes faizleri indirirken, Merkez Bankası'nın hâlâ aynı noktada durarak faizleri indirmediğini belirterek gerekirse "cumhurun sesi" olarak çağırıp kendileriyle bu konuyu konuşacaklarını söyledi.
 
"Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun?" diyen Erdoğan, "Şimdi diyebilirler ha, Merkez Bankası bağımsızdır, ben de bağımsızım. Cumhurun sesi olarak bunu yapmak durumundayım. Söylemek durumundayım ve gerekirse çağırıp kendileriyle de bunu oturup konuşacağız. Bu iş böyle yürümez"
dedi.
 
GENEL BEKLENTİ 0.50 - 0.75 PUANLIK İNDİRİM
 
Öte yandan hafta sonu gazetelerde yer alan habere göre Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Erdoğan'ın faiz konusundaki açıklamalarına katıldığını belirterek, Merkez Bankası'nın acilen faizleri indirmesi gerektiğini aksi bir tutumda ise "hakemin" değişebileceğini söyledi. 
 
Yarın faiz kararını açıklayacak olan Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor. Dünya genelinde ise gelişmiş ülkelerde politika faizleri sıfıra yakın seviyede bulunuyor. Hatta Avrupa ve İsviçre gibi bazı merkez bankalarının politika faizi şu anda negatif seviyede.
 
Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi durumunda bu karardan kredi faizleri de etkilenecek. Genel beklenti 0.50-0.75 puanlık bir indirim olabileceği yönünde. 

HABERE YORUM KAT