1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Merkez Bankası Heyeti DTSO'da
Merkez Bankası Heyeti DTSO'da

Merkez Bankası Heyeti DTSO'da

Sayar: Bugüne kadar kullanılmayan potansiyelimizin açığa çıkması için alt yapı çalışmaları yapıyoruz.

A+A-

Merkez Bankası Bankacılık ve Finansal Genel Müdür Yardımcısı Koray Alper, beraberinde İstatistik Genel Müdür Yardımcısı Timur Hülagü ve Diyarbakır Şube Müdürü Ertuğrul Gündoğdu ile birlikte, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nı(DTSO) ziyaret etti.

Bankacılık ve Finansal Genel Müdür Yardımcısı Koray Alper, ellerinde veriler olmasına rağmen, ekonomik süreci yerinde tespit etmek üzere yaptıkları firma ziyaretlerinin yanı sıra Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'ndan da görüşlere ihtiyaç duyduklarını belirterek kendilerini kabul eden DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar'a teşekkür etti.

Sayar: Ekonomik geri kalmışlığımız bir kader olmaktan çıkacak

Barış süreci ile birlikte iş yoğunluklarının arttığı ama bundan memnuniyet duyduklarını belirten DTSO Başkanı Ahmet Sayar, “Çünkü ekonomimiz gelişiyor. Ticari açıdan bugüne kadar kullanılmayan potansiyelimizin açığa çıkması için alt yapı çalışmaları yapıyoruz.

Diyarbakır, tarıma dayalı sanayinin gelişebileceği bir coğrafyaya sahip olması ve Ortadoğu pazarına yakınlığı nedeniyle hem sanayi hem de ticaret açısından gelişime çok açık bir ilimiz. Sahip olduğu turizm değerlerini açığa çıkarmak için de çalışmalarımız var” dedi.

Sahip olduğu genç nüfus da düşünüldüğünde, potansiyelini açığa çıkarması ve barış sürecinin de nihai olarak başarıya ulaşması halinde, ekonomik geri kalmışlığın bir kader olmaktan çıkacağını dile getiren Sayar, bunun Türkiye ekonomisine de katkıları olacağını sözlerine ekledi.

Sayar: Yaşanan faciayı önlemek için tüm dünyanın seferber olması gerekiyor

Diyarbakır'ın ticaret ve sanayi hacmi konusunda konuklarını bilgilendiren Sayar, Suriye ve Irak'ta son iki ayda yaşanan gelişmelerin Irak'a yapılan ihracatı %40 oranında daralttığını belirterek, insani boyutun yanı sıra, kaos ortamının devam etmesi durumunda ülke ekonomisinin çok ciddi zararlara uğrayacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde IŞİD pkk'nın Şengal saldırısı sonrası yaşanan Ezidi göçünü yerinde incelemek üzere gittiği Irak Kürdistan Bölgesi'nden taze izlenimlerini de paylaşan Sayar; tarif edilmesi güç bir insanlık dramının yaşandığını belirterek, “IŞİD, sırf inancı ve mezhebi yüzünden masum insanları katlediyor, mallarına el koyuyor. Bu yaklaşımların İslam'da yeri yoktur.

Girdiği her yeri harabeye çeviriyor. Şu anda hareket halinde, göç yollarında olan yüz binlerce insanın yaşadığı dramı ve yaşanan bu büyük faciayı önlemek için tüm dünyanın seferber olması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT