1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Merkez Bankası hakkında suç duyurusu
Merkez Bankası hakkında suç duyurusu

Merkez Bankası hakkında suç duyurusu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da avukat Şerif Aydın, Merkez Bankası hakkında suç duyurusunda bulundu.

A+A-
Aydın, bankanın faiz oranları nedeniyle kamuoyunu zarara soktuğunu öne sürerek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Para Politikaları Kurulu üyelerinin görevi kötüye kullanma suçu işlediğini savundu.
 
Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukatlardan Şerif Aydın, Merkez Bankası hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 
Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Aydın, Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu'nun 29 Ocak 2014 tarihinde aldığı bir karar ile bir gecede Türkiye'de faiz oranlarını yüzde 4,5'ten, yüzde 10'a çıkardığını belirterek, aradan geçen bir yıllık sürede ekonomik verilerdeki bütün iyileşmelere, enflasyon oranındaki düşüşlere, dünya ülkelerinin faiz oranlarını aşağıya çekmelerine ve siyasal iktidarın bütün taleplerine rağmen Merkez Bankası'nın halen faiz oranlarını yüksekte tutmaya devam ettiğini ifade etti.
 
Uygulanan faiz oranları nedeni ile Türkiye'de hem üretimin hem de istihdamın azaldığını, bankaların vatandaşlara uyguladığı kredi faizlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Aydın, "Bu yaklaşımları nedeniyle ülkemizdeki bütün vatandaşlar zarara uğratmakta olan Para Politikaları Kurulu üyeleri TCK'nin 257'nci maddesinde tanımlanan 'görevi kötüye kullanma' suçunu işlemektedirler. Bu bağlamda sorumlu bir birey olarak hukuki sisteme inandığım için Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Para Politikaları Kurulu üyeleri hakkında gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundum" dedi.
 
(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT