1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Merkel: Türkiye Kürtlerle çatışırken güvenli bölge olmaz
Merkel: Türkiye Kürtlerle çatışırken güvenli bölge olmaz

Merkel: Türkiye Kürtlerle çatışırken güvenli bölge olmaz

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması önerisiyle ilgili, “Suriye’deki çatışmalar ve Türkiye’nin Kürtlerle yaşadığı çatışma nedeniyle şu an hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu” söyledi.

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’deki Hristiyan Birlik partileri meclis grubunda mülteci ve sığınmacı politikalarının tartışıldığı oturumda konuştu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, toplantıya katılan katılımcıların aktardığına göre, Merkel’in Suriye’nin kuzeyinde mülteciler için oluşturulacak bir güvenli bölgenin mültecileri katliam riskiyle karşı karşıya bırakacağını söyledi.

Merkel, böyle bir bölge oluşturulması durumunda buraya yerleştirilecek sığınmacıların güvenliğinin de garanti edilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel, “Türkiye’nin kendisiyle IŞİD arasında bir tampon oluşturma isteği, anlaşılabilir bir durum. Ama yüz binlerce Suriyeli buraya yerleştirilecekse, onların güvenliğinin nasıl sağlanacağına da bakılması lazım“ diye konuştu.

Merkel, IŞİD’in olası saldırılarına atıfla, “Güvenliği sağlayamazsak Srebrenitsa’dan da feci bir durum ortaya çıkar“ dedi.

Normal şartlarda bu tür bir güvenli bölgenin arzu edilir bir durum olduğunu belirten Merkel, ‘Suriye’deki çatışmalar ve Türkiye’nin Kürtlerle yaşadığı çatışma nedeniyle şu an hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu‘ söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande pazartesi günü New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ‘uçuşa yasak bölge‘ önerisinin müttefiklerle istişare edileceğini söylemişti. (İMC)

HABERE YORUM KAT