1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Menfaatin olduğu yerde mantar gibi bitiyorlar
Menfaatin olduğu yerde mantar gibi bitiyorlar

Menfaatin olduğu yerde mantar gibi bitiyorlar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği vereceğine dair haberlerin medyada yer almasının ardından, uyanıklar devreye girdi.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, para karşılığı, desteği kazanma garantisi vaat eden kişi ve firmalara itibar edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği vereceğine dair haberlerin medyada yer almasının ardından, kendilerine menfaat, çiftçileri de dolandırmaya çalışılan kişi, firmalar türemeye başladı.
 
Para karşılığı, Genç Çiftçilere 30 bin TL hibe desteğini kazanma garantisi vaat eden kişi ve firmalara itibar edilmemesi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce uyarı geldi. “Genç Çiftçi Hibe Desteği başvurusunda bulunacak çiftçilerimizin konu ile ilgili yanlış yönlendirildiklerine dair duyumlar alınmıştır. Genç Çiftçi Hibe Desteği için başvuruda bulunacak çiftçilerimizin dikkatli davranmaları konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” denilen açıklamada şu uyarıcı ifadelere yer verildi:
 
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Genç Çiftçilere 30 bin TL hibe desteği vereceğine dair haberlerin medyada yer almasının ardından, ne yazık ki son günlerde, mali destek veren kurumlarla ilişkili olduğu, yetkilendirildiği veya akredite edildiği bilgisi vererek destek kazanma garantisi vaat eden kişi ve firmaların olduğu bilgisine dair duyumlar alınmaktadır. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl ve İlçe Müdürlüklerinin bu yönde bağlantılı olduğu herhangi bir firma bulunmamakta olup, bu tür kişilere itibar edilmemesi önemle duyurulur.  

Başvuru işlemleri oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.Öncelikle (gencciftci.tarim.gov.tr) internet sayfasına giriş yaptıktan sonra sistemde sol tarafta bulunan üye ol kısmına tıklayarak üyelik işlemleri gerekli formlar doldurularak yerine getirilmektedir. Başvuru işlemleri için sisteme giriş yaptıktan sonra Yeni Başvuru linkine tıklayarak başvuru işlemlerine başlanabilmektedir. Yeni Başvuru formunda sistem; kişisel bilgiler , SGK durumu, Eğitim durumu gibi bilgileri talep etmektedir. Söz konusu formları eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurduktan sonra proje bilgileri aşamasına geçilerek burada projenizden önceki yaptığınız çiftçilik faaliyetiniz ve proje konusu açıklanacaktır. Detaylar bulunduğunuz İl ve İlçe Müdürlükleri Genç Çiftçi proje yürütme birimine başvurarak edinilebilecektir.
 
Programın Proje Konuları
 
a) Hayvansal üretime yönelik;

1) Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini,

2) Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini, 3) Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini, b) Bitkisel üretime yönelik;

1) Kapama meyve bahçesi tesisi projelerini, 2) Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini, 3) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini, 4) Kültür mantarı üretimi projelerini, c) Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;  1) Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeleri, 2) Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri, 3) Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projeleri kapsar. Yukarıdaki projeler (gencciftci.tarim.gov.tr) internet sayfasında Tavsiye projeler olarak bulunmakta olup, belirli bir ücret karşılığında destek kazanma garantisi vaat eden kişi ve firmalara itibar edilmemesi önemle duyurulur”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT