1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Memur-Sen'den kıyafet serbestliğine imza kampanyası
Memur-Sen'den kıyafet serbestliğine imza kampanyası

Memur-Sen'den kıyafet serbestliğine imza kampanyası

DİYARBAKIR - Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Diyarbakır Şubesi, kamuda kılık kıyafet serbestliği için imza kampanyası başlattı.

A+A-

Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde toplanan sendikalılar adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, 'Kamuda Başörtüsüne Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' kampanyasında toplanan imzaların Başbakanlığa gönderileceğini belirterek, "Başörtüsü yasağının kalkması talebimizi de içeren ve 30 günde toplayacağımız imzaları hayata geçirilmek üzere Başbakanlık'a sunduktan sonra konuya ilgi ve destekleri için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM ve siyasi partilere de bilgi vereceğiz" dedi.

Dikkat çekmek istedikleri noktanın TBMM İçtüzüğü'nün 56. maddesi olduğunu kaydeden Memiş, "İçtüzüğün ilgili maddesi şu şekilde; 'Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanı'nca tespit edilir.' Bir yanda büyüyen Türkiye ideali, bir yanda kılla, tüyle uğraşan, tek tipçi devlet mantığı. Bu bize pek doğru gelmemektedir" diye konuştu.

Okullardaki kılık kıyafet özgürlüğünü takdir ettiklerini ve destek verdiklerini aktaran Memiş, ancak bu özgürlüğün sadece derse ve okula tanınmış bir ayrıcalık ve özgürlük olduğunu kaydetti. Memiş, "Öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamına tanınmış bir hak değildir. Okula ve derse özgürlük tanıyan anlayış, bireyi görmezden gelmemeli, özgürlüğün herkese tanınması beklentisine karşılık vermelidir" şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından imza kampanyası başlatıldı.

HABERE YORUM KAT