1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur hangi durumlarda aile yardımı alabilir?
Memur hangi durumlarda aile yardımı alabilir?

Memur hangi durumlarda aile yardımı alabilir?

Memurlara her ay bazı yardımlar yapılır. Bunlarda biri de aile yardımı. Memurlar aile yardımını hangi durumlarda alabilir?

A+A-

Memurlara aile yardımında yeni düzenlemeye gidildi. Memurlar aile yardımını almak için bu koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Peki şartlar neler? Detaylar memurhaber.com'da. 

Memurunyeri.com'da yer alan habere göre, memurlar aile yardımı alırken çocukların sayısına bakılmıyor. Aile yardımı almak için çocuk sayısı değil çocukların bazı şartları taşıması gerekiyor.

MEMURLAR AİLE YARDIMI NASIL ALIR?

Çocuk için aile yardımı ödeneği verilmesinde, çocuk sayısı bakımından herhangi bir sınırlama bulunmadığı gibi; öz, üvey veya evlat edinilmiş olup olmamasına bakılmaksızın, bazı şartları taşıyan çocuklarından dolayı memura aile yardımı ödeneği veriliyor.

Her bir çocuk için 250 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunan tutar kadar aile yardımı ödenmekte olup, 72 aylık ve daha küçük olan çocuklar için ise bu tutar bir kat artırımlı ödeniyor.

2016 YILINDA AİLE YARDIMI NE KADAR OLDU?

2016 yılının ikinci altı aylık döneminde, memurlara her ay; 72 ay ve daha küçük her bir çocuğu için 46,63 TL, 72 aydan büyük her bir çocuğu için ise 23,31 TL tutarında aile yardımı ödeniyor. Çocuk için aile yardımı ödenmesinde, çocukların sayısına herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Aile yardımından yararlanabilecek kaç çocuk varsa, hepsi için aile yardımı ödenir.

AİLE YARDIMI İÇİN ÇOCUKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Devlet memuru; çocuğunun doğduğu tarihi, çocuğu evlat edindiği tarihi veya geçimini sağlayacağı üvey çocuğun bulunması sonucunu doğuracak bir evlilik yaptığı tarihi izleyen aybaşından itibaren söz konusu çocuklar için aile yardımı ödeneğine hak kazanır. Eşlerin ikisinin de memur olması durumunda bu yardım babaya ödenir.
Aile yardımı ödenebilmesi için;

-Çocuğun bekar olması,

-Erkek çocuğun 25 yaşını doldurmamış olması (çalışamayacak derecede malûl olduğu resmi sağlık kurulu raporuyla belirlenen çocuklar hariç),

-Çocuğun kendi hesabına ticaret yapmıyor olması veya gerçek/tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmıyor olması (öğrenim yapan çocukların tatil devresinde çalışmaları hariç) gerekiyor.

(Memur Haber)

HABERE YORUM KAT