1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Meme kanserinde yeni yöntem
Meme kanserinde yeni yöntem

Meme kanserinde yeni yöntem

DİYARBAKIR - Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'Meme Koruyucu Cerrahi' yöntemiyle bir ayda üç ayrı hasta ameliyat edildi. Bu yöntemle kanserli hücreler meme kaybı olmadan alınıyor.

A+A-

Türkiye'de her 10 kadından birinde görülen ve hastaları psikolojik olarak olumsuz etkileyen meme kanseri tedavisinde kullanılan “Meme Koruyucu Cerrahi” ile meme kayıplarının önüne geçiliyor. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Onkoloji Bölümü'nde uygulanmaya başlanan bu yöntemle üç ayrı hasta da meme kaybı önlenerek kanserin tedavi edilmesi sağlandı.

Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulayarak özellikle erken tanı için 40 yaş üstü bayanların kontrollere gelmeleri gerektiğini söyledi. Kurtoğlu, "Modern teknik ve yöntemlerin kullanıldığı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son bir ay içinde üç meme kanseri hastasına meme koruyucu cerrahi işlemi başarı ile uygulandı. Ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da en yeni cihaz ve donanımları ile hastanenin onkoloji merkezinde uzun süredir uygulanıyor” dedi.

“Meme Koruyucu Cerrahi” yöntemiyle bir ayda üç ayrı başarılı ameliyat gerçekleştiren, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahri Çakabay, bu yöntemin uygulanmasında erken teşhisin önemine dikkat çekti. Meme kanserine yönelik artan tarama programları ile küçük lezyonların erkenden teşhisinin kolaylaştığını ifade eden Çakabay, "Günümüzde meme koruyucu cerrahi erken meme kanserinin cerrahi tedavisinde standart bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Meme koruyucu cerrahi uygulamadaki temel amaç, geride kozmetik olarak kabul edilebilir meme dokusu bırakmaktır. Meme kanseriyle uğraşan cerrahları, kozmetik tatmin de sağlayan meme koruyucu cerrahi yöntemi uygulama yönünde cesaretlendirmiştir. Hastanemizde cerrahi ve patolojinin işbirliğiyle altyapı çalışmaları tamamlanarak meme koruyucu cerrahi uygulamalarına başlanmıştır. Bu yöntemle sağlığına kavuşan hastalarda meme kaybı olmuyor. Kozmetik açıdan değişim yaşamayan hastalar psikolojik bir tramvaya da maruz kalmamış oluyor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT