1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Meme kanseri hasta 5 günde şifa buldu
Meme kanseri hasta 5 günde şifa buldu

Meme kanseri hasta 5 günde şifa buldu

DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Hastanesinde çok başarılı bir operasyona daha imza atıldı.

A+A-

Diyarbakır Selahaddi Eyyubi Devlet Hastanesi'ne başvuran 61 yaşındaki hastada, 6 aydır sol memede kitle şikayeti üzerine genel cerrahi polikliniğine sevk edildi. Erkek hastada sol meme başı arkasından başlayan yaklaşık 3*3 cm lik sert düzensiz sınırlı kitle tanısıyla hastaya biopsi alınması önerildi. 

Op.Dr. Ömer Başol'un gerçekleştirdiği operasyon sonrası hasta 5 günde sağlığına kavuşmuş oldu. Op.Dr. Başol: "Hastadan lokal anestezi altında insizyonel biopsi alındı. Biopsi sonucunda infiltratif tipte meme kanseri tanısı konuldu. Takiben hastaya metastaz (iç organlara yayılım) taraması yapıldı.

Tetkikleri normal gelen hasta anesteziye sunulduktan sonra sol modifiye radikal mastektomi yapıldı. Hasta postoperatif 5.günde şifa ile taburcu edildi. Bu tip ameliyatlarda çıkarılan kanserli doku kadar koltuk altı lenf bezlerinin çıkartılmasıda önemlidir. Günümüz ve özelliklede yoremizde kanser düşünülen dokudan biopsi alınması veya ameliyat edilmesi(bıçak değmesi) kötüdür, yayılır diye bir anlayış söz konusu. Bu yüzden coğu hasta meme kanserinin yayılması neticesi ile kaybedilmektedir. Oysaki erken tanı ve tedavi; en basit hastalıktan en ağır hastalığa kadar önemli ve hayat kurtarıcıdır. İnsanlarımızı bu konuda daha duyarlı ve sağlığı ile ilgili daha hassas olmaya çağırıyoruz. sağlık insan için en büyük zenginliktir."

HABERE YORUM KAT