1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mem u Zin adlı tiyatro oyunu sahnelendi
Mem u Zin adlı tiyatro oyunu sahnelendi

Mem u Zin adlı tiyatro oyunu sahnelendi

Kürt Şair Ahmedi Hani'nin "Mem u Zin" adlı eserinden hazırlanan ve DBŞT tarafından tarihi Cemilpaşa Konağı'nda mekan tiyatrosu olarak gerçekleşen oyunun prömiyeri, izleyicilerden beğeni kazandı.

A+A-

Kürt edebiyatının başyapıtı olan Mem u Zin, Kürt yazar Kawa Nemir tarafından günümüz Kürtçesi ve kendi yorumuyla yeniden yazıldı.

Üzerinde yaklaşık 25 yıldır çalışma yapan Nemir'in revize ettiği metin, DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün yönetmenliğinde sahneye taşındı.

10 aylık bir hazırlık sonucunda ortaya çıkan oyun, müzikal, dans ve stranların iç içe olduğu "mekan tiyatrosu formunda" izleyici karşısına çıktı.

Cemilpaşa Konağı'nın doğal ortamında müzikal, anlatıcı ve oyunculuğun iç içe geçtiği oyunda, Mem karakterini Ali Tekbaş, Zin karakterini ise sanatçı Zelal Gökçe canlandırdı. Yeşim Coşkun ve Serhat Kural ise danslarıyla performans sergiledi.

Oyunu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Eş başkan Fırat Anlı, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çok sayıda davetli izledi.

HABERE YORUM KAT