1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mela Mistefa Barzanî Amed'de anıldı
Mela Mistefa Barzanî Amed'de anıldı

Mela Mistefa Barzanî Amed'de anıldı

Mela Mistefa Barzanî, vefatının 35. yıldönümünde Amed'de düzenlenen bir panel ile anıldı. Toplantıya STK ve siyasi parti temsilcileri, Güney Kürdistanlı parlamenterler ve bir çok entellektüel katıldı.

A+A-

1903 – 1979 yılları arasında yaşayan ve Federal Kürdistan Devlet Başkanı Mesûd Barzanî'nin babası olan Büyük Kürd lider Mela Mistefa Barzanî'nin hayatının ve mücadelesinin konu alındığı panel yoğun bir ilgi ile karşılandı.

Vefatının 35. yıldönümünde Amed/Diyarbekir'de anılan Barzanî'nin hayat hikâyesi ve mücadelesinin konuşulduğu ve Kürd Demokrasi Platformu (KDP) tarafından düzenlenen programa, Partîya Demokrat a Kurdistan (PDK) milletvekillerinden ve eski Pêşmerge komutanlarından Osman Qasim, Dr. Cafer Îbrahîm Emînkî, Mela Îmadedîn, Sertaç Bucak, Derwêşê Sedo, Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Dr. İsmail Beşikçi ve Vahdettin İnce konuşmacı olarak katıldı.

Programa HÜDA PAR adına Necat Özdemir, BDP'den Milletvekili Altan Tan, Ak Parti Milletvekili ve Amed Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu da katıldı. Programa siyasilerin yanı sıra birçok STK temsilcisi ve üniversitelerden öğretim görevlileri katıldı.

BDP Eş Başkanı ve Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak'ın mesaj gönderdiği program için salona Mela Mistefa Barzanî'nin fotoğrafları ve Kürdistan bayrakları asıldı.

Barzanî için dua edilen ve Kürtçe mevlid okutulan programda Kürd Demokrasi Platformu adına Sertaç Bucak Kürtçe bir konuşma yaptı. Konuşmasında Mela Mistefa Barzanî'nin hayatı hakkında bilgi veren Bucak, "Mela Mistefa Barzanî, 1903 yılında 6 aylıkken annesiyle birlikte Diyarbekir Hapishanesi'nde mahkum oluyor. Bugün 100 yıl sonra Amed'de Barzanî'nin vefatının 35. yıl dönümünde anma yapıyoruz. Bugün Şeyh Said, İhsan Nuri Paşa, Seyid Rıza, Ali Şêr, Kadı Muhammed, Faik Bucak, Said Elçi ve binlerce kahraman şehidimiz başı dik olarak bizi izliyor. Biz hepimiz bir aileyiz ve yolumuz birdir. Kürdistan'ın savunulması biz Kürtlerin hepsinin meselesidir. Kürdlerin özgürlüğü ve hakları, kendilerini idare etmeleri komşu ülkeler için tehdit değildir. Barzanî'nin yolu barıştır, vatanserverliktir, ilericilikter ve Kürdistani olmaktır" dedi. Törende konuşan Federal Kürdistan Parlomentosu üyesi ve PDK yöneticisi Dr. Cafer Îbrahim Emînkî, Barzanî'nin tüm Kürdlerin gönlünde olmasından gurur duyduklarını söyledi.

Dr. Cafer Îbrahim Emînkî, "Mela Mistefa Barzanî canlı bir tarihtir. O tarih bugüne kadar halkımızın vicdanındadır. Bugün bu tarihi çevirip içinden ders çıkarmalıyız. Başkan Mesûd Barzanî bu şehirde bir süre önce çok sıcak ve tarihi bir şekilde karşılandı. Halkımızın çalışması müjdeli bir amaca ulaşacaktır. Bu her halkın, her insanın hakkıdır. Tüm Kürdistan kendi hakkının sahibidir. Kürdistan bölgesi tüm halkımıza açıktır. Tüm halkımızın kendi evidir. Kürdistan Rojavası için ilk günden beri kapılarımız açıktır. Siyasi olarak Suriye devleti tarafından kapılar kapatılmıştır. Ancak Kürdistan yönetimi tarafından hiç bir zaman kapatılmamıştır. Kürdistan bölgesi Rojava Kürdistanı'nda yaşayan halkımızın da evidir. İstedikleri şekilde onların yanındayız. Sêmalka köprüsünü kendi halkımız için açtık. Çözüm ve barış sürecini destekliyoruz. Türkiye hükümeti bu süreci yasallaştırmalıdır." dedi.

Programda Mela Mistefa Barzanî'nin hayatının ve mücadelesinin konu alındığı bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

HABERE YORUM KAT