1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mehmet Emin Er hoca vefat etti
Mehmet Emin Er hoca vefat etti

Mehmet Emin Er hoca vefat etti

Türkiye'nin son devir önemli alimlerinden Mehmet Emin Er hoca efendi vefat etti

A+A-

Doğu Anadolu'da din ve toplumsal hizmetleri ile tanınan Mehmet Emin Er hoca efendi vefat etti.105 yaşındaki Mehmet Emin Er tedavi gördüğü Dikmen'deki Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi'nde ebediyete intikal etti.Mehmet Emin Er Hoca'nın cenazesi, Cuma namazını müteakip Hacı Bayram Camii'nden kaldırılacak.
 
MEHMET EMİN ER HOCA KİMDİR?

Osmanlı'nın son döneminde Diyarbakır'da doğan Mehmet Emin Er Hoca, Arapça, Farsça ve Türkçe'nin yanı sıra ana dili olan Kürtçe biliyor. Tamamı Arapça'dan oluşan ve evinde büyük bir kütüphane şeklinde külliyata sahip olan Emin Er Hoca, Arapça olarak eserler kaleme alacak kadar da Kur'an lisanına hakimiyetiyle biliniyor.
 
Muhammed Emin Er Hocaefendi, Zülfügül lakabını taşıyan Hacı Zülfikâr'ın oğlu olup, milâdî 1914, hicrî 1332 tarihinde, Birinci Dünya Savaşı başlangıcında Diyarbakır'ın Çermik kazasının Külüyan (yeni ismi Kalaş)köyünde doğdu.

İlim tahsiline başladığında 25 yaşında idi. Memleketinde İslamî eğitimde takip edilen usûl gereği Sarf ilmini öğrenerek tahsile başladı. Sonra Nahv, Mantık, Vad, İsti'âre, Edebü'l-bahs ve'l-münâzara, Beyân, Meâ'nî, Bedi', Usûlu'd-din, Usulu'l-fıkıh ve Kelâm ilimlerini tahsil etti.

Bir yandan medresede okutulan bu on iki ilmi öğrenirken, diğer yandan Fıkıh, Tefsir, Ferâiz, Tecvid gibi diğer ilimleri de öğrendi. eş-Şeyh Muhammed Ma'şûk b. Şeyh Muhammed Ma'sûm'dan (ki kendisi Abdurrahman et-Tâğî'nin torunudur) bu ilimlerin hepsinde 1950 yılında icâzet aldı. Kendisinden bu ilimleri bir çok talebe okudu ve icâzet aldı.

Ayrıca, tasavvufta muhtelif mürşidlerin terbiyesinden geçti. Amelî icâzetini (halkı irşad izni) merhum Muhammed Saîd Seydâ el-Cezerî'den aldı.İlim tahsilinden sonra hayatı boyunca ders verme, imamlık, vâizlik, tebliğ ve İslam'a davet gibi hizmetlerle meşgul oldu.

HABERE YORUM KAT