1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mehmet Akif Ersoy etkinlikleri
Mehmet Akif Ersoy etkinlikleri

Mehmet Akif Ersoy etkinlikleri

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle bir anma programı düzenlendi.

A+A-

Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen, programa Kulp İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Aydın Kutlu, Kulp Belediye Başkan Yardımcısı Şemsettin Dengiz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Orhan Yurdakul, İlçe Emniyet Amiri Bülent Ulutürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fesih Yener, İlçe Milli Eğim Müdür Yardımcısı Şemsettin Pehlivanoğulları, Halk Eğitim Müdürü Hamsusena Tel, Ak Parti Kulp Belediye Başkan adayı Abdullah Özgen, öğrenciler, öğretmenler ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı. Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda, Yatılı Bölge Orta Okulu öğretmenlerinden Cihaddin Şeker günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Şeker, "İstiklal Marşı, ulusumuzun en zor zamanlarında yüksek bir ümit ışığı olmuştur ve hala olmaya devam etmektedir.

O, milli mücadelenin en değerli destanı olarak görülmektedir. Milli marşımızı ulusça hep bir ağızdan yürekten söyledikçe, ulusal bütünlüğümüz perçinlenmektedir. Ona duyduğumuz hürmet, milletimize ve devletimize duyduğumuz saygıdır. Onun içimizde uyandırdığı coşku, milli mefkuremizin ve inancımızın ta kendisidir. Milli marşımız, hem edebi yönden, hem de beste olarak büyük ve derin bir manaya sahiptir. Bu mana içinde, milli bağımsızlığımız, sonsuz varlığımız, kahramanlığımız, en güzel şekilde coşkuyla ifade edilmektedir. İstiklal Marşı, kalplerimizdeki ortak his ve heyecan, kollarımızdaki kudret, içimizde atan şah damarı ve gururdur.

Alnımızda yanan aydınlık bir ışıktır. İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy sadece bir şair değildir, aynı zamanda vatan işgal altındayken Ankara'ya gelerek milli mücadeleye destek vermiş, Çanakkale'de olduğu gibi milli mücadelede de halkı bilinçlendirmiş bir aydındır. Eserleri milletimizin kalbinde taht kurmuştur. Kalbi milleti için çarpmış, kendini millete adamış bir vatanseverdir. Büyük şiirler de ancak böyle büyük ruhlardan çıkmaktadır. Bu itibarla İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümünde bu marşı bizlere hediye eden Mehmet Akif'i, ebediyete intikal etmiş olan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Slayt gösterimi, şiirlerin okunması, öğrenciler tarafından hazırlanan Oratoryo'nun okunmasının ardından İstiklal Marşı'nı en iyi okuyan öğrencilere ödüller verildi. Ödül töreni ile program sona erdi.


(MT-AKK-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT