1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MEGAM-DER'den kitap kampanyası
MEGAM-DER'den kitap kampanyası

MEGAM-DER'den kitap kampanyası

Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi Derneği (MEGAM-DER), Diyarbakır'da alternatif kültür ve sosyal aktiviteleri ile dikkat çekmeye devam ediyor.

A+A-

Dernek çalışanları, Silvan'ın Rîşîké köyünde açılacak kütüphane için kitap kampanyası başlattı.

Diyarbakır'da alternatif sosyal aktivite ve kültür merkezi olarak varlığını sürdüren Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi Derneği (MEGAM-DER), birbirinden anlamlı çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

3 yıl önce kurulan dernek sağlık, veteriner ve kadın gruplarıyla Diyarbakır'ın kent merkezi, ilçe ve köylerinde çalışmalarını durmadan sürdürüyor. Ortak yaşam geleneğinden esinlenerek komünal kültürü oturtmayı kendine amaç edinen dernek köylerde yürüttüğü çalışmaların yanı sıra kültürel etkinliklerine de devam ediyor. MEGAM-DER'de özellikle gençlere yönelik gitar, bağlama, erbane gibi müzik kurslarının yanında bilgisayar, folklor, Kürtçe ve İngilizce dil kursları da veriliyor.

Derneğin bir diğer önemli çalışması ise köylerde başlattığı kitap kampanyası. Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Rîşîké köyünde kütüphane açmayı planlayan MEGAM-DER, kitap kampanyası ile önemli bir çalışma başlattı.

'Gençler uyuşturucu kullanarak kendilerine bir meslek edinmişler'

MEGAM-DER üyesi Sevcan Yaray, köylerde başlattığı kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin devam ettiğinin altını çizerek, Silvan köylerinde ikamet eden yurttaşların kültür çalışmalarına yönelik ilgilerinin arttığını belirtti. Amaçlarının köylerde yaşayan gençlerin ve kadınların daha çok kitap okumaları olduğunu aktaran Yaray, "Biz oradaki gençleri özelde de çocukları ve kadınları kültürel varlıklarımızla kazanacağız. Köye gittiğimizde insanlar köylerinde bulunan gençlerin uyuşturucu bataklığına bulaştığını söylemişlerdi. Gençler bu uyuşturucuları kullanarak kendilerine bir meslek edinmişler. Gençleri bu etkinlik ve faaliyetlerle bulaştıkları uyuşturucudan kurtarmayı hedefliyoruz. Artık yeni bir yaşam içinde daha temiz bir karaktere sahip olacaklar. Biz çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz" diye kaydetti.

'Kitaplarımız çoğaldıkça projelerimizde gelişecek'

Yaklaşık bir ay önce kitap kampanyasını başlattıklarını belirten Yaray, tüm örgütlü kurumlardan yardım ve destek beklediklerini söyledi. Silvan ilçesinde bulunan Rîşîké köyünde boş bir okulu kütüphane yapacaklarını ve bu temelde belediyelerden büyük destek beklediklerini dile getiren Yaray, "Köye gittiğimizde kahvede oturan insanlar bize burada kullanılmamış bir okul olduğunu söylediler. Bizde bu okulu gündemimize aldık. Düşündük, buranın bir kütüphane olacağına karar verdik. Kitaplarımız çoğaldıkça projelerimizde gelişecek. Şu an 300'e yakın kitap topladık, ancak bu kütüphane için yetersizdir. Onun için tüm örgütlü kurumlardan yardım istiyoruz. Orada bulunan genç kadınları bilinçlendirmek istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT