1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mega Center AVM' de stant açıldı
Mega Center AVM' de stant açıldı

Mega Center AVM' de stant açıldı

“ 67. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası'' nedeniyle Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Verem(Tüberküloz) Hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Mega Center AVM' de stant açıldı.

A+A-
                                        VEREM SAVAŞ HAFTASI
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği stantta konu ile ilgili broşürler dağıtılarak, bilgilendirme yapıldı.
 
Standı ziyaret eden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN yaptığı açıklamada; Verem (Tüberküloz) hastalığı, “MycobacteriumTuberculosis“ basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır dedi. Ayrıca insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini koruduğunu vurguladı.
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre, günümüzde, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri  (2 Milyar kişi) tüberküloz mikrobunu taşıdığını belirten DR. ASLAN açıklamasına şöyle devam etti; ''Verem hastalığının genel belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Ayrıca Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı şikâyetleri görülmektedir. İki-üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu yakınmaların başka hastalıklarda da görülmesi nedeniyle, bu tür şikâyetleri olanların aile hekimlerine ya da en yakın Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Birimlerine müracaat etmesi gerekmektedir.'' Ülkemizde verem hastalığını teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapıldığının altını çizen Dr. Fatih Mehmet ASLAN; verem hastalığının tedavisinde, ortalama 6-8 aylık bir tedavi süresi ile %95-99 iyileşme sağlanmaktadır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkmaktadır dedi. Veremin tedavisinde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem arz ettiğini belirten Dr. ASLAN; tedavinin yarım bırakılmasıyla birlikte hastaların etrafa basil yaymaya devam edecekleri konusunda uyarıda bulundu. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN ayrıca ''bu hafta vesilesiyle veremle savaşımızda emeği geçen bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum'' dedi.
 

HABERE YORUM KAT