1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Medya aileden ne istiyor
Medya aileden ne istiyor

Medya aileden ne istiyor

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) 'Medyanın Toplum Üzerindeki Olumsuz Etkileri ve Sonuçları' konulu konferans düzenlendi.

A+A-

DÜ, Gülnihal Derneği, DÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKSAM) ve HAKYAD Vakfı işbirliğiyle düzenlenen konferansa, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, DÜKSAM Müdürü Prof. Dr. Nuriye Mete, HAKYAD Vakfı Başkanı Necla Hattapoğlu, Türkiye Aile Platformu üyeleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Konferansta, televizyonun, bilgisayarın, internetin ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle çocukları korumaya yönelik çeşitli önlemlerin alınmaya çalışıldığını dile getiren Prof. Dr. Sabri Eyigün, çocukların medyadan korunamadığını söyledi. Eyigün, çocukların akıllı telefonlarla istedikleri gibi internete girebildiklerini ve her türlü medyaya ulaştığına dikkat çekti.

Eyigün, "Madem medya var, hayatımızı her yönüyle etkiliyor. Medyaya yasak koymak yerine, medya okuryazarlığını öğretelim. Toplumu bilinçlendirmek için medya nedir, artıları, eksileri nedir bizden neler istiyor, medyanın amacı nedir konularında toplumu bilinçlendirelim. Nasıl ki manav elmaları satmak için parlatıyorsa çürük kısımlarını alta parlak güzel kısımlarını üste koyuyorsa, medya da düşünce pazarlıyor, ideoloji pazarlıyor, her gün bir şey pazarlıyor. Pazarlamak için de inanılmaz taktikler kullanıyor. Eğer biz toplumumuzu ikna edersek medya okuryazarlığını öğretirsek o zaman bizim toplumu kontrol etmeye de gerek yok" dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından söz alan İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği Başkanı Funda Ozan Akyol, yapılan araştırmaların Türkiye'de televizyon izleme alışkanlığının günde ortalama 4 saat 17 dakika ile birçok ülkenin üzerinde yer aldığını gösterdiğini söyledi. Türkiye'de 17 yaşına kadar çocukların yaklaşık 60 bin cinayet, ölüm ya da yaralama sahnesi izlediklerini anlatan Akyol, “Medyada çocukların izlediği şiddet arttıkça çocuklar başkalarına karşı daha fazla saldırgan davranış sergilemekte, daha fazla düşmanlık duyguları beslemekte, daha korkulu ve daha güvensiz olmakta, başkalarının çektiği acı ve eziyete karşı duyarsızlaşmaktadır” şeklinde konuştu.


(ÜN-YRT-MO-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT