1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Medrese Alimleri Diyarbakır'da toplandı
Medrese Alimleri Diyarbakır'da toplandı

Medrese Alimleri Diyarbakır'da toplandı

Bingöl Üniversitesi ilahiyat fakültesi dekanı Halil Çiçek ve Araştırmacı yazar Mehmet Alkış öncülüğünde kurulan " Şark Medreseleri ve Alimler Birliği" 4. toplantısını Diyarbakır'da yaptı.Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/medrese-alimleri-diyarbakirda

A+A-

Bölge genelinden yaklaşık 500 Medrese Mollasının ve kanaat önderinin katıldığı toplantı Diyarbakır'da yeni binasına taşınan Suffe Medreseleri Kuran Kursu Toplantı salonunda yapıldı.

İstişareleri yapıldığı ve Medreselerin nasıl daha iyi hizmet edebileceğinin tartışıldığı toplantıya Bölgenin sayılı Medrese mollaları da büyük ilgi gösterdi. Toplantıya; aralarında Dicle Üniversitesinden emekli Prof Hulusi Kılıç,Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Halil Çiçek, Diyarbakır İl Müftü yardımcısı M.Sırrı Şık, Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, Silvan Müftüsü Hüseyin Elçi, Oxin Medreslerinin Müderrisi Fettullah Ayte, Diyarbakırda Seyda Molla Hüseyin Elçi, İlekdav vakfı Başkanı Muhammed Tayyip Elçi, Gaziantep Bölgesinden Abdurrahim Çelik ve Diyanet-sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen'nin de olduğu çok sayıda davetli de katıldı.

Toplantının ardından bu sabah sonuç bildirgesi yayınlandı.

4. ŞARK MEDRESELERİ VE ÂLİMLERİ TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ

31.08.2013 tarihinde İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfının ev sahipliğinde Şark Alimleri ve Medreseleri Arası Dayanışma ve İşbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen toplantıların dördüncüsü dört yüz Medrese Aliminin katılımı ile Diyarbakır'da gerçekleştirilmiştir.

Şark Âlimleri ve Medreseleri arasında merkezi Diyarbakır'da olan bir birlik oluşturulması ve aşağıdaki hususlarla birlikte kamuoyuna duyurulması kararlaştırılmıştır:

Modern Eğitim-Öğretim Sistemi; Dünyada, İslam Ülkelerinde ve Türkiye'de insani değerlerin tahribine yol açan, bencil, çıkarcı, istismarcı, ırkçı, şehvet düşkünü, uyuşturucu ve alkol müptelası bir neslin yetişmesine neden olmuştur. Din, tarih, kültür ve medeniyetine düşman; Dindışı tahripkar uygarlığa hayran; özgüven yoksunu, aşağılık duygusuna düşmüş, değerlerinin ve imkanlarının farkında olmayan; derin bir ahlaki yozlaşmayla sarsılan bir toplum oluşmasına yol açmıştır.

Bu çıkmazı aşabilmek için öncelikle olumsuzlukları üreten bu Sistemin yerine, yüzyıllarca Müslümanların başarıyla uyguladığı ve “Medrese” kavramında sembolleşen eğitim-öğretim sistemini yeniden diriltmek ve geliştirmek zaruret haline gelmiştir. Bunun için; Irkçı Devlet İdeolojisine bağlı tek tip vatandaş yetiştirmeyi hedefleyen Tevhidi Tedrisat Kanunun kaldırılması şarttır. Yaygın kanaatin aksine; kanunla değil, bir genelge ile kapatılan Medreselerin açılabilmesi için de bu haksız idari tasarrufa son verilmesi için Hükümeti göreve davet ediyoruz.

Ayrıca, toplumu yakından ilgilendiren konularla ilgili aşağıdaki hususların duyurulması gerekli ve yaralı görülmüştür:

Kangrenleşmiş bulunan Kürt Meselesi'nin çözülmesi için başlatılan ve destekliyoruz. Sürecin aksatılmadan yürütülmesi için tarafların her türlü tedbir ve fedakârlıktan kaçınmaması gerektiğine inanıyoruz.

Bölgemizi ve yaşadığımız ülkeyi yakından ilgilendiren Suriye sınırları içinde yaşayan Kürtlerle çatışan gruplar (ile Kürtler) arasındaki çatışmalara bir an önce son verilmelidir. Bütün gurupları; aralarındaki anlaşmazlıklara son vererek, ülkesini tahrip eden ve halkını hunharca öldüren Zalim Baas Rejimin Diktatörlüğüne karşı ortak bir mücadele yürütmeye çağırıyoruz.

Mısır'da yapılan darbeye karşı Müslümanların sürdürdüğü direnişi destekliyor başarıları için dua ediyoruz. Şehitlere rahmet, yaralılara şifa, mücadeleyi yürütenlere sabır ve azim diliyoruz. Seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanına yapılan haksız uygulamaya karşı şiddete başvurmadan haklarını savunan, halkını öldüren katilleri, darbecileri, onları teşvik eden ve destekleyenleri lanetle kınıyoruz.

Küresel güçler Müslümanların topraklarını sömürmek üzere yaptıkları işgallere devam ediyorlar. Fitne planları ve tuzaklarla; Arapları, Türkleri ve Kürtleri parçalayarak birbirine düşman haline getirenler; Irak'ta, Afganistan'da, Filistin'de, Çeçenistan'da, Somali'de, Libya'da, Suriye'de, Kürdistan'da, Mısır'da ve daha birçok yerde kirli operasyonlara devam ediyorlar. Müslümanlara ihanet ederek zalimlerin yanında yer alan işbirlikçi zihniyeti, kişi, gurup ve yönetimlere karşı Müslümanları birlik ve dayanışma içinde hareket etmeye ve direnmeye davet ediyoruz.

Toplum kesimlerinin sorunlarını ve ilişkilerini çözmek için gündeme getirilen Yeni Anayasanın, diğer kesimlerin yanında, hakları gündeme alınmayan toplumun en yaygın kesimi Müslümanların sorunlarına da çözüm çabası içine girmesi zorunludur. Bu kesimin görmezden gelinmesi halinde toplumsal barışın sağlanması mümkün değildir.

Müslümanlar da hayatın bütün alanlarında karşılaştıkları sorunlara son verilmesini sağlamak için kendi haklarını tespit ederek gündeme taşımaları, karar mercilerine ve kamuoyuna iletmeleri ve bunun yoğun bir mücadele yürütmeyi ihmal etmemelidir.

Müslümanların Hakları çerçevesinde; eğitim-öğretim ve Din işlerinin finansmanı için yüzyıllardır hayırsever Müslümanlar tarafından oluşturulan ve amacı dışında kullanılmak üzere Devletin el koyduğu Müslüman Vakıflarla ilgili uygulamaya son verilmelidir. Bu sivil kuruluşlar amaçlarını gerçekleştirebilmek için gerçek sahiplerine teslim edilmelidir. Hükümeti ve Meclisi bu konuya duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

 

HABERE YORUM KAT