1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Medeni’nin ölümüne ilişkin dava başladı
Medeni’nin ölümüne ilişkin dava başladı

Medeni’nin ölümüne ilişkin dava başladı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 2 yıl önce yapılan kalekol protestosu sırasında katledilen Medeni Yıldırım’ın (19) ölümüne ilişkin dava, sanık gelmeden başladı.

A+A-

Lice ilçesindeki kalekol protestosunda askerler tarafından Medeni Yıldırım'ın katledilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır'da görüldü.

 

Duruşmaya çağrılma yerine, davet edilen sanığın katılmadığı duruşmada mahkeme başkanı da, "Diğer dosyalardan kaynaklı bu dosyanın içeriğine bakamadım" demesi dikkat çekti.


Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde 28 Haziran 2013 tarihinde yapılan kalekol protestosunda askerler tarafından Medeni Yıldırım'ın katledilmesine ilişkin er Adem Çiftçi hakkında "kasten adam öldürmek"ten açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Adem Çiftçi mahkeme celbi gönderildiği halde katılmadı.


Oturumda, Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ve avukatlar katıldı. Duruşma başladığı esnada aralarında Yıldırım'ın arkadaşlarının da bulunduğu grup, Yıldırım'ın çerçeveli posterlerini açtı. Buna karşı çıkan hakim ile izleyiciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.


Mağdur ailenin avukatı Mehmet Emin Aktar, bu tür dosyalarda sanıkların tutuklandığını belirterek, "Burada sanık neden yok" diye sordu.

 

Sanık duruşmada hazır bulunmadan iddianamenin okunmasını istemediklerini ifade eden Aktar, "İş görülsün diye dava açılmıştır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Sanık hazır bulunmadan dosyanın okunmasını istemiyoruz. Sanığının hazıra getirilmesi ve hukukun esasına göre sanığın tespitinin ardından iddianamenin okunmasını ve sanık hakkında tutuklama kararının çıkarılmasını talep ediyoruz" dedi.


Aktar'ın taleplerini değerlendireceklerini ifade eden mahkeme başkanı, "Diğer dosyaların yoğunluğundan kaynaklı bu dosyaya bir şey yapamadık. İçeriğine bakamadım dosyanın. Bu dosyaya yoğunlaşamadım açıkçası" demesi dikkat çekti.

 


Avukat Reyhan Yalçındağ ise dosyada sanığın duruşmaya çağrılmadığını, davet edildiğini belirterek, bu durumun düzeltilmesini istedi. Yalçındağ, sanığın mutlaka mahkemede bulunması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, iddianameyi okumadan duruşmayı erteledi.


Medeni Yıldırım’ın ölümüne ilişkin soruşturma hazırlanan iddianamede Yıldırım’ı katleden asker 23 yaşındaki Adem Çiftçi hakkında ‘Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

İddianamede kalekol inşaatını protesto eden grubun olay günü ‘Savaş değil barış istiyoruz’ pankartı ile karakol önünde toplandığı ve slogan attığı belirtiliyor.


“Medeni grubun içinde değildi”


Olaylar sırasında bir askerin nöbet kulübesinden kamera ile kayıt yaptığı, görüntüde yüzleri kapalı 25- 30 kişilik grubun karakol önüne geldiği ve geçişi kapatacak şekilde demir parçaları getirdiği, bazı kişilerin taş, el yapımı patlayıcı ve Molotof gibi maddeleri karakolun içine attığı öne sürülüyor.


Medeni Yıldırım’ın taş atan grubun arkasında olayları izlediği kaydedilen iddianamede, bir süre sonra karakol içinden seri silah sesi geldiğini ve Medeni Yıldırım’ın sağ eliyle sol omzunu tutarak düştüğü ifade ediliyor.


Hatalı otopsi
 
İddianamede Yıldırım’ın otopsi raporunun hatalı olduğu da anlatılırken,   otopsi raporuna göre Yıldırım’ın vücuduna sağ dirsekten giren kurşunun, aşağıdan yukarıya doğru seyirle sol kol üst ön yüzden çıkış yaptığını ifade ediliyor.


Kamera kaydı ve olay yerinde yapılan keşif sonucu ise Medeni Yıldırım’ı öldüren kurşunun, otopsi raporunun aksine sol kol ön yüzden vücuda girdiği, kurşunun yukarıdan aşağıya seyirle sağ kol altından çıkış yaptığı anlatılıyor.


Medeni’yi vuran kurşunun yukarıdan aşağıya doğru seyrettiği ve atışın aynı yönden yapıldığı kaydedilen iddianamede, o bölgede sadece karakol girişindeki 2 katlı nöbet kulübesi bulunduğu, karakol önünü gören başka bir kulübe olmadığı vurgulanıyor.


Haksız tahrik


İddianamede, şüphelinin karakola yapılan taş, el yapımı patlayıcı ve Molotof saldırısı üzerine haksız tahrik altında olası kastla ateş ederek Medeni Yıldırım’ın ölümüne neden olduğu belirtilerek, ‘Olası kastla adam öldürme’ suçundan yargılanması istenen er Adem Çiftçi için talep edilen 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezasında, eylemin haksız tahrik altında işlendiği öne sürülerek, 4’te 1’inden 4’te 3’üne kadar ceza indirim isteniyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler