1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis'te düştü ama HDP kadın temsiliyetini korudu
Meclis'te düştü ama HDP kadın temsiliyetini korudu

Meclis'te düştü ama HDP kadın temsiliyetini korudu

urt dışı seçmenlerin de katılımı ile yaklaşık 57 milyon seçmenin sandık başına gittiği Türkiye'de 25. dönem parlamentosunda yüzde 18 olan kadın temsiliyeti 1 Kasım seçimlerinde yüzde 14'e düşmesine rağmen, HDP yüzde 39'luk oran ile kadın temsiliyetini Mec

A+A-

Toplam 56 milyon 965 bin 99 kayıtlı seçmenin bulunduğu Kürdistan ve Türkiye'de 5 ay arayla ikinci kez halk, sandığa gitti. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı günden bu yana kadınlar açısında her zaman olduğu gibi bu dönemde eşitsiz ve adil olmayan bir seçim yarışı gerçekleşti.

7 Haziran seçimlerinde kadınlar 98 vekil ile önemli bir zafer elde etmesine rağmen 1 Kasım seçimlerinde partilerin kadın aday sayılarıyla bu oranın düşeceğinin sinyallerini verdi.


Kadınlar, 25. yasama döneminde temsilde kritik eşiği elde edemese de 98 kadın vekil ile yüzde 16.8'lik temsil oranına sahip oldu ancak 1 Kasım seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre, 550 milletvekilinin bulunduğu Meclis'te kadın vekil oranı yüzde 14'e düştü. 1 Kasım seçimleri için listesinden 225 kadın aday gösteren HDP 23, 69 kadın aday gösteren AKP 37, 125 kadın aday gösteren CHP 20 ve 76 kadın aday gösteren MHP ise 3 kadın milletvekillini Meclis'e gönderdi.
 
İç Anadolu bölgesinde kadın temsiliyeti neredeyse yok


7 Haziran seçimlerinin hezimetinin faturasını kadınlara çıkaran AKP, kadın adayların sayısını düşürdüğü gibi seçilebilir yerdeki kadın temsiliyetini ise kendi listelerinden yüzde yüzü aşan bir oranda düşürdü. Bölge dağılımına bakıldığında özellikle İç Anadolu bölgesinde kadın temsiliyetinin oldukça düşük olduğu gözlendi. İktidar partisinin birinci parti çıktığı bölgede, erkeklerin liste başı gösterilmesinden dolayı kadın temsiliyeti neredeyse yok denilecek kadar düşük.
 
HDP'nin mor kanadı yine Meclis'te


Diğer partilere göre eşit temsiliyeti önemseyen HDP'nin birinci parti çıktığı Kürdistan'da neredeyse yarı yarıya kadın temsiliyeti Meclis'e taşındı. 7 Haziran seçimlerinde hiç kuşkusuz Meclis'e giren en dikkat çekici isimlerden olan HDP İstanbul Milletvekilli Filiz Kerestecioğlu, 26. dönemde de eril Meclis'in mor kanadı olacak. Türkiye'de yıllardır feminist mücadele veren Kerestecioğlu, HDP'nin de mor kanadı olarak yine Meclis'te yer alacak.
 
Meclis'te haklar ve inançlar arasındaki köprü örülmeye devam edilecek


Türkiye'nin tüm ötekileştirilenleri ve ezilenlerini bir çatı altında birleştiren HDP, bir ilki yaşatarak 95 yıllık tarihi geçmişem sahip Meclis'e hem Êzidi hem kadın kimliği ile gönderdiği Feleknas Uca ise bu dönemde de parlamentoda yer alarak ezilen halklar ve inançlar arasında bir köprü olmayı sürdürecek.


HDP'nin en dikkat çekici isimlerinden biri olan ve İstanbul'dan Meclis'e gönderdiği Hüda Kaya. 12 Eylül öncesi bir sağ hareket içinde iken dini çalışmalara yoğunlaşan Kaya, başörtüsü yasaklarına muhalefeti nedeniyle baskılara maruz kaldı. 28 Şubat döneminde kızlarıyla birlikte cezaevine konularak idamla yargılanan Kaya, bu dönemde de HDP'nin Meclis'e taşıdığı farklı bir temsiliyet olarak yerini alacak. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler