1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis'e geliyorlar!
Meclis'e geliyorlar!

Meclis'e geliyorlar!

Hizbullah'ın sivil örgütlenmesi olarak görülen Mustazaflarla Dayanışma Derneği parti kurmak için İçişleri Bakanlığı'na dilekçe sundu.

A+A-

Hizbullah'ın sivil örgütlenmesi olarak kabul gören Mustazaflarla Dayanışma Derneği, parti kurmak için İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi.Hür Dava Partisi (HÜDA Par) Kurucular Kurulu adına dilekçeyi veren Avukat Mehmet Hüseyin Yılmaz, halktan gelen yoğun talep üzerine parti kurma çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Yılmaz, "Sistemin değil, halkın, hakkın partisi olacağız. Elitlerin değil mazlumların sesi olacağız" dedi.
 
Mustazaflarla Dayanışma Derneği'nin kapatılmasının ardından geçtiğimiz ay Diyarbakır'da düzenlenen "Ahde Vefa" mitinginden yeni siyasi parti ilanı çıkmıştı. "Mustazaflar Hareketi" adıyla yeni bir siyasi hareket başlatan grup, Hür Dava Partisi (HÜDA Par) adı altında siyasete girmek için İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Partinin Kurucular Kurulu adına avukat Mehmet Hüseyin Yılmaz ile birlikte 10 kişilik grup bakanlığa gelerek kuruluş dilekçelerini verdi.
 
ELİTLERE KAPILARI KAPALI
 
Yılmaz, "Genel Merkezimizi Ankara'ya taşıdık. Davamız, hürriyettir, adalettir, hakkaniyettir, zulmün sona ermesidir, barıştır, huzurdur, insanların kaynaşmasıdır, kardeşliktir. Bu gayemizle Allah'ın huzuruna varmak istiyoruz. Adalet ve hakkaniyet üzerine bir dünya özlemindeki herkesi HÜDA PAR'a davet ediyoruz. Elit olmayan herkese kapımız açık" dedi.Bakanlığın dilekçelerini kabul edip etmediği yönündeki bir soruya ise Yılmaz, "Evet dilekçemizi kabul ettiler. İnceleyecekler, eksik bişey varsa da bize bildirecekler. Parti kurmamızın önünde herhangi bir engel yok" diye yanıtladı.
 
MERKEZ ANKARA
 
Kurucuların ve başkanın sorulması üzerine Yılmaz, Kurucular Kurulu'nun biraraya gelerek yetkili organları oluşturacağını, kurucu başkan seçildikten sonra bunun kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. Yılmaz, partinin merkezinin Ankara Balgat'ta olacağını, amblemini de açık vaziyetteki kitabın üzerinde doğan güneş olarak palanladıklarını bildirdi.
 
İNSANLIĞA FAYDALI OLMAK
 
Yılmaz, "Hür Dava Partisi olarak her ne kadar bu ülke siyasetinde yeni olsak da pek çok alanda yenilikler sağlayacağımıza inanıyoruz" diyerek, "İçimizde barındırdığımız siyasi, idari, sosyal, eğitim, kültürel ve iktisadi alanları ihya edecek proje ve potansiyellerimizi pratiğe dönüştürüp, insanlığa faydalı olmak istiyoruz" diye konuştu.
 
Yılmaz, toplumu sisteme değil, sistemi toplumun temel değerlerine uyumlu hale getireceklerini dile getirerek, şöyle dedi: “Halkın gasp edilmiş haklarının mücadelesini verecek, her alanda adaleti sağlamak için gayret edecek, mazlumların ve mağdurların yanında yer alacak, toplumu sisteme değil, sistemi toplumun temel değerlerine uyumlu hale getirecek, kangrenleşen toplumsal sorunlara çözümler üretecek, ahlaki yozlaşmaya dur diyecek, maddi kalkınmayla beraber manevi kalkınmaya da ağırlık verecek, düşmanlığa dönüştürülmeye çalışılan toplumsal kardeşliği eşit haklar üzerine yeniden tesis edecek, toplumsal barışa ve huzura katkı sunacak bir parti olmaya çalışacağız"