1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis Başkanı seçiliyor
Meclis Başkanı seçiliyor

Meclis Başkanı seçiliyor

TBMM Başkanlığı için AK Parti'li Kahraman, CHP'li Bilgehan, MHP'li Halaçoğlu ve HDP'li Fırat yarışıyor. Genel Kurul saat 15:00'te toplandı

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bugün yeni başkanını seçiyor. Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, kısa bir süre önce oturumu başlattı.
 
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Güneydoğu'da yaşanan olaylar ve sokağa çıkma yasağı uygulamaları üzerinden tartışma başlatılmasını istedi.
 
Ancak, Baluken'in önerisi iç tüzüğü uygulayacağını söyleyen Deniz baykal tarafından reddedildi. Baykal, konuyla ilgili tartışmaların başkanlık divanı oluşturulduktan sonra yapılması gerektiğini söyledi.
 
Baykal ardından bir önceki oturumda yemin etmeyen vekilleri, yemin etmek üzere kürsüye çağırdı.
 
 
HDP'Lİ LEYLA ZANA YEMİNİNİ TEKRARLAMADI!

TBMM Başkanlık seçimi öncesi yeminini etmeyen milletvekilleri için yemin töreni düzenlendi.
 
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, geçersiz sayılan milletvekili yeminini tekrarlamadı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da rahatsızlığından dolayı yemin etmedi. 
 
TBMM Başkanlık seçimi öncesi yeminini etmeyen milletvekilleri için yemin töreni düzenlendi. HDP milletvekili Leyla Zana yemin metnindeki "Büyük Türk milleti" sözleri yerine de "Büyük Türkiye milleti" ifadesini kullanmış Zana'nın yemini kabul edilmemişti. Leyla Zana, yeminini tekrarlaması için kürsüye tekrar çağrıldı. Ancak Zana yeminini tekrarlamadı. 
 
LİDERLER MECLİS'E GELDİ
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14.59'da Genel Kurul Salonu'na  geldi. Kılıçdaroğlu'nu CHP'li milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı.  Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona girdi.  
 
Genel Kurul Salonu'na en son Başbakan Ahmet Davutoğlu geldi. AK  Parti'li milletvekilleri Davutoğlu'nu ayakta alkışlayarak karşıladı. Davutoğlu,  AK Parti sıralarında TBMM Başkanı adayı, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail  Kahraman ile birlikte oturdu. 
 

meclis-baskani-seciliyor-1855706.jpeg

 
ÜÇÜNCÜ TURA KALMASI BEKLENİYOR

 

İlk iki turda 367 oy aranacak. Meclis aritmetiğine bakıldığında hiçbir partinin tek başına sandalye sayısı bu sayıya yetmiyor. Bu nedenle ilk iki turda başkan seçilmesi beklenmiyor.

276 oyun gerektiği 3. turda ise 317 vekile sahip AK Parti adayının seçilmesine kesin gözle bakılıyor.
Bu durumda 3. turda, AK Parti adayı İsmail Kahraman'ın Meclis Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimde CHP'nin adayı Gülsün Bilgehan olurken, MHP Yusuf Halaçoğlu, HDP ise Dergir Mir Mehmet Fırat ile yarışacak.

 

GENEL KURUL SALONU'NA İLK GELEN İSİM KAHRAMAN OLDU

26'ncı Dönem milletvekilliği seçimlerinin ardından TBMM yeni başkanını seçmek için bugün toplanırken TBMM Genel Kurul Salonu'na ilk gelen isim  AK Parti'nin Meclis Başkanı Adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu. Genel Kurul Salonu açılmadan yaklaşık 30 dakika önce salona giren AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, gazetecilere el sallayarak hatırlarını sordu.

HABERE YORUM KAT