1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis 42 gün sonra açıldı; Irak-Suriye tezkeresi uzatıldı
Meclis 42 gün sonra açıldı; Irak-Suriye tezkeresi uzatıldı

Meclis 42 gün sonra açıldı; Irak-Suriye tezkeresi uzatıldı

Meclis Başkanı Kahraman’ın konuşmasıyla başlayan TBMM’nin 26. dönem 2. yasama yılı açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla sona erdi.

A+A-

 Meclis, açılış oturumunun kapanmasının ardından Irak ve Suriye tezkeresini görüşerek, tezkerenin 30 Ekim 2017’ye kadar uzatılmasını kabul etti.

20 Ağustos’ta tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 42 sonra açıldı.

26. Dönem 2. Yasama Yılı, Atatürk Anıtı’na düzenlenen törenle başladı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başkanlık Divanı üyeleri ve milletvekillerinin katılımıyla Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Törene, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TBMM BaşkanvekilleriAhmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı, Pervin Buldan, AK Parti Grup başkanvekilleri Naci Bostancı, Mustafa Elitaş, CHP Grup başkanvekilleriÖzgür Özel, Levent Gök ve Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ve TBMM bürokratları katıldı.

Açılış törenin ikinci bölümüyse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e gelmesiyle başladı.

Erdoğan, AK Partili TBMM Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı başta olmak üzere çok sayıda AK Partili milletvekili ve bakan tarafından karşılandı.

Erdoğan’ın gelmesinin ardından başlayan açılış oturumunun ilk konuşmasını Meclis Başkanı Kahraman yaptı.

Kahraman, konuşmasında, “Milletimiz 15 Temmuz’da bir daha darbe olamayacağını ispat etti. Artık Türkiye’de darbe devri kapanmıştır” dedi.

Konuşmasını bitiren Kahraman daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı takdim etti.

Erdoğan, Genel Kurul salonuna gelirken AK Parti, MHP ve CHP sıraları ayağa kalkarken, bazı CHP’li vekiller ile HDP’li vekiller ayağa kalkmadı. Ayrıca, muhalefet vekillerinden hiçbiri Erdoğan’ı alkışlamadı.

Erdoğan, konuşmasında, “15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetindeyiz. Bunun için ders kitaplarından belgesellere kadar her mecrada 15 Temmuz’un işlenmesi teşvik edilmeli” dedi.

Irak-Suriye tezkeresi uzatıldı

TBMM Genel Kurulu’nda, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin süresinin 30 Ekim 2017’ye kadar uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi kabul edildi.

HABERE YORUM KAT