1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MEB’den Diyarbakır'daki öğrencilere kolaylık
MEB’den Diyarbakır'daki öğrencilere kolaylık

MEB’den Diyarbakır'daki öğrencilere kolaylık

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ın bazı ilçelerinde sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimlerinde aksamalar olan öğrenciler için illere yazı gönderdi.

A+A-

Bakanlık, bu öğrencilere telafi eğitimi verileceğini, öğrencilerin sınav sayısı zorunluluğu ve okul değiştirecek öğrenci için taban puan ve kontenjan aranmayacağını bildirdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Diyarbakır, Mardin ve Şırnak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, son dönemlerde ülkedeki bazı yerleşim yerlerinde eğitim-öğretim ile ilgili kısmi aksamalar olduğu, söz konusu yerleşim yerlerinde eğitime geçici sürelerle ara verildiği ve öğrencilerin okula devam edemedikleri hatırlatıldı.
 
Diyarbakır'ın Sur, Mardin'in Dargeçit ve Nusaybin ve Şırnak'ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerindeki öğrenciler için telafi eğitimi yapılacağı, bilinen nedenlerle okula devam edemeyen öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları, üst öğrenime giriş sınavlarında mağduriyet ile karşılaşmamaları, planlanan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ilgili mevzuat doğrultusunda yürütülmesi için aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Yazıda, şunlar yer aldı.
 
-Okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.
 
-Orta öğretim kurumlarına devam edenlerden her dersten en az bir yazılı sınav notu alan öğrenciler için yönetmelikteki, 'Öğrenciler her dersten en az iki yazılı sınava katılmak zorundadırlar' hükmü aranmayacak.
 
-Tüm derslerden hiç notu bulunmayan öğrenciler için ilgi (a) ve (b) Yönetmelikler çerçevesinde telafi eğitimi yapılacak olup bunlardan 8 ve 12'nci sınıflara yönelik olarak telafi eğitimlerinin yanında yarı yıl tatilini de içine alacak şekilde lise öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları da uygulanacak.
 
-Telafi programları okulların açık olduğu günlerin hafta içi veya hafta sonları da uygulanacak. Yerleşim birimi içinde yada dışındaki ayrı tür başka okula gitmek isteyen öğrenciler için, geçici olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde misafir öğrenci butonu oluşturulacak ve bu durumdaki öğrenciler için taban puan ve kontenjan aranmayacak.
 
- Fiziki ortamı uygun olan mekanların eğitim öğretim faaliyetleri için tahsis edilmesi, öğrencilerin ulaşım ve gerektiğinde konaklama-iaşe giderlerinin karşılanması için gerekli tedbirler alınacak.
 
-Öğretmen sayısının yetersiz olması durumunda vekil veya ders ücretli karşılığında öğretmen görevlendirilmesi yoluna gidilecek.
 
-Okullar bazında sınıf mevcutlarının her derece ve tür için belirlenen sayıya ulaşmaması durumunda sınıflar birleştirilecek.
 
-Yapılacak iş ve işlemler konusunda öğrenci ve velileri her türlü iletişim aracından yararlanılarak zamanında bilgilendirilecek.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler