1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MEB yasa tasarısına
MEB yasa tasarısına

MEB yasa tasarısına

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Eğitim Sen üyesi bir grup, Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını protesto etti.

A+A-
Yenişehir ilçesi Ofis semtinde toplanan sendika üyeleri adına konuşan Özlem Kaçar, eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu olmasına rağmen, hükümetin hazırladığı bir torba yasa ile eğitimi bir kez daha kendi çıkarları ve siyasal hedefleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek istendiğini öne sürdü.
 
TBMM gündeminde olan mevcut tasarı ile kamu kaynaklarının özel okullara aktarılacağını, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre kiralanacağını savunan Kaçar, şöyle konuştu:
 
"Tasarı ile aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun değildir. Bu uygulamanın arkasında eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının daha da artması ve nihayetinde iş güvencemizin kaldırılması vardır. Yıllardır okulları ve diğer eğitim kurumlarını birer ticarethane haline getiren, eğitimin parasal yükünü büyük ölçüde halkın sırtına yıkanlar, eğitimde performansa dayalı ve sözleşmeli istihdamı temel alan, iş güvencemizi hedefleyen uygulamaları hayata geçirmenin hazırlığı içindedir. İş güvencemizi pazarlık konusu yapmayacağımız gibi, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin kadrolu, güvenceli çalışmasını savunuyoruz."
 
Kaçar, yasa tasarısının geri çekilmesini istediklerini sözlerine ekledi.
 
 
Muhabir: Özgür Ayaydın 
Yayınlayan: Nurten Aslan
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT