1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Meb Ehliyet sınav soruları burada!
Meb Ehliyet sınav soruları burada!

Meb Ehliyet sınav soruları burada!

MEB tarafından düzenlenen Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Henüz açıklanmayan ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusu merak konusu. 10 Ekim ehliyet sınavı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

A+A-

Motorlu taşıtlar sürücü adaylarının son sınavı 10 ekim 2015 cumartesi günü yapıldı. Bu sınava giren sürücü adayları içinden sınavlardan geçerli not alanlar ehliyet almaya hak kazanırlar.

Yazılı sınavdan geçer not alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeyi hak kazanırlar. Direksiyon sınavından da geçer not alan sürücü adayları ehliyet kazanmaya hak kazanırlar. Ülkemizde motorlu bir taşıtla trafiğe çıkmak isteyen vatandaşların ehliyet alma zorunluluğu vardır.  Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlar da ehliyet kurslarına başvurarak ehliyet sahibi olabilir. Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin ehliyet kurslarına başvurmaları gerekmektedir. Başvurmak içinde bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirdiğinizde ehliyet kursuna başvurabilirsiniz.


Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ehliyet almak için en önemli şart ise alacağınız ehliyet sınıfının yaş sınırını doldurmaktır. A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet almak isteyenler 17 yaşını doldurması lazımdır. 17 yaşını dolduranlar bu ehliyetlere başvurabilirler. Normal Otomobil ehliyeti yani B ve G sınıfları için ehliyet almak isteyen vatandaşlar ise 18 yaşını doldurması gerekmektedir. C, D ve E sınıfı ehliyet almak isteyen vatandaşlar ise 22 yaşını doldurması gerekmektedir.

Ehliyet kurslarına başvuran vatandaşlar kurslardan motorlu taşıt dersleri, trafikte ne yapmaları gerektiği ve ilk yardım dersi gibi dersler almaktadır. Kurslarda yer alan temel dersler ise trafik kuralları, trafik işaretleri, motor ve ekipmanları kullanmayı, ilkyardım yöntemleri ve kurallarıdır. Kurs süresi bittikten sonra sürücü adayları aldıkları bu derslerden yazılı bir sınava girmektedir. Milli eğitim Bakanlığı son olarak bu yazılı sınavı 10 ekim tarihinde gerçekleştirmiştir. Bu yazılı sınav 3 bölüm olarak oluşmaktadır.

Trafik kuralları ve trafik işaretleri, motor ve ekipmanları kullanmayı ve ilkyardım yöntemleri bölümlerinden sınava girmeniz gereklidir. Bu sınavların hepsinden 70 puan ve daha fazlasını almanız gereklidir. Bu sınavlardan 70 ve üzeri not alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından da geçer not alan adaylar ehliyet almaya hak kazanırlar. Direksiyon sınavından geçmek için bazı şartları yerine getirmeniz gereklidir. Direksiyon sınavından geçmek için aracı tek seferde park etmesi, aracı sınav esnasında hiç stop ettirmemesi ve yokuşlarda el freni kullanmadan aracı kaldırması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu motorlu taşıt sürücü adayı sınavının sonuçlarını kendi internet sitesinde Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden paylaşmaktadır. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan üst bölümde yer alan sınavlar bölümünü seçmelisiniz.

Bu bölümü seçtikten sonra alt tarafında seçenekler gelecektir. Bu seçeneklerden Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınav Duyuruları seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Açılan sayfada Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu ehliyet sınavlarının sonuçları yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu son sınav sonuçlarını öğrenmek için 10.10.2015 tarihli motorlu taşıtlar sürücü adayları sınavı soruları ve cevap anahtarı seçeneğini seçmeniz gereklidir.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler