1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MEB batağa saplanmıştır
MEB batağa saplanmıştır

MEB batağa saplanmıştır

Bürhan, "Eğitimin tonlarca sorunu ve bu sorunları çözmekten uzak bir siyaset anlayışı bulunmaktadır, eğitimine önem vermeyen, eğitimcisini siyasi ihtirasları uğruna bir kalemde harcayan, katılımcılık yerine, 'benim dediğim olacak' anlayışını dikte ettiren

A+A-

Türk -Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Bürhan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yanlış uygulama ve politikalar nedeniyle bataklığa saplandığını söyledi.

Bürhan, sendikanın şube sekreteri Mustafa Yüksel ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Tüm illerde bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını belirten Bürhan, "24 Eylül'de Diyarbakır'da ziller çalmayacak, okullar boşalacaktır." şeklinde konuştu.

Bürhan, "Bugün eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpanlanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, akademik zam sözü verilmesine rağmen bu sözünün arkasında durmayanların, çalışanlara enflasyon farkını dahi çok görenlerin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin protesto edildiği gündür." diye konuştu.

"Bugün, Milli Eğitim'deki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa karşı isyanın doruğa çıktığı gündür.” diyen Bürhan, amaçlarının üzüm yediğini ve tavırlarını siyasi mülahazalarla ortaya koymak olduğunu kaydetti. Bürhan, "Tek derdimiz eğitim çalışanlarının daha huzurlu ve eğitim hizmetinin verimli olmasıdır. Kim yaparsa yapsın doğruların hep destekçisi olacak; kimden gelirse gelsin yanlışların karşısına kaya gibi dikileceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERİN YAŞADIKLARI

'Öğretmenlere, eğitim-öğretim ödeneği kapsamında 75+75 TL zam yapılmıştır ancak bu miktar, 666 sayılı KHK ile yapılan iyileştirme uygulaması sonucundaki kayıpları karşılamak için hiç yeterli olmamıştır. Çünkü hatırlanacağı üzere 666 sayılı KHK ile yapılan ve öğretmenlerle akademisyenlerin kapsam dışı bırakıldığı düzenleme ile 430 TL ile 1400 TL arasında değişen miktarlarda iyileştirmeler yapılmıştı. 2 milyon 600 bin kamu çalışanı bu şekilde mağdur edilirken, Hükümet HSYK seçimleri öncesinde adeta rüşvet dağıtır gibi hâkim ve savcılara 1155 TL zam yapılmıştır." diyerek Bürhan konuşmasını şöyle tamamladı:

ENFLASYON ZAMMI GÖRÜLMEDİ

Eğitim çalışanlarına ve diğer memurlara küçük artışları bile çok gören, enflasyon zammı yapmaktan kaçan, eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesi talebimizi elinin tersiyle iten, akademisyenlere zam sözü verilmesine rağmen; aylardır bu sözün gereğini yerine getirmeyenlerin sıra hâkim ve savcılara gelince sırf oy devşirmek için kesenin ağzını açması hangi ahlaki yönetim anlayışına sığar?

Eğitim çalışanları toplumda giderek itibar kaybetmektedir. Özellikle öğrencilerin kendilerine rol model aldığı öğretmenlerimiz, artık Bakanlığın yanlış politikalarından dolayı değersizleştirilmekte ve etkisizleştirilmektedir. Öğretmeni cezalandıran, öğrenci üzerindeki etkisini azaltan, öğretmenleri yoksullaştıran, onların özlük haklarını tırpanlayan uygulamalar toplumdaki saygınlıklarının azalmasına neden olmuştur.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT