1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MAZLUMDER'de kongre ve mezuniyet heyecanı
MAZLUMDER'de kongre ve mezuniyet heyecanı

MAZLUMDER'de kongre ve mezuniyet heyecanı

İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Diyarbekir Şubesi 6. Olağan kongresini ve 5. Dönem İnsan Hakları Okulu sertifika törenini gerçekleştirdi.

A+A-

28 Mart 2015'de Diyarbekir Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen programa sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle MAZLUMDER üye ve gönüllülerinden onlarca kişi katıldı.

Kongreye; Diyarbekir Barosu, İHD, THİV, Özgür-Der, DTK, HDP, AK Parti, Hüda-Par, Azadî Hareketi, AYDER, Ensar Vakfı, Tevgera Ciwanên Kurdistane, Nubihar, Öze Dönüş Platformu, KESK ve bileşenleri, Din-Bir-Sen, Diyanet-Sen, MÜSİAD, İsmail Beşikçi Vakfı, Pir Sultan Abdal Derneği temsilcileri katıldı. Programda MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi tarafından bu yıl 5.si düzenlenen İnsan Hakları Okulu'na sürekli katılım sağlayan 120 aktiviste de sertifikaları verildi.

Açılışı neyzen İsmet Kaya'nın ney taksimiyle yapılan program, dengbêj Xalê Seyitxan'ın klamları ile devam etti. MAZLUMDER Genel Merkez ve Şube çalışmalarını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından programla ilgili ilk konuşmayı yapan MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi 5. dönem başkanı Abdurahim Ay; devletlerin, toplumlara eşitsizlikleri ve hak ihlallerini değil, adalet, eşitlik, hak ve hürriyetleri merkeze alan bir anlam dünyası sunması gerektiğini belirterek şunları söyledi;

“ Ahlaki, barışçıl ve demokratik değerlerle inşa edilmiş bir anlam dünyası toplumun hasarlı bütün ihlal alanlarını onaracaktır. İnsan hakları örgütleri tarafından tüm farklılıkların eşit haklara sahip olmasının ahlaki bir zorunluluk olduğu gerçeği, hem devlete hem de topluma anlatılmalıdır. Bir grubun temel haklarını kullanmasının başka bir grubun temel hakları üzerinde bir sınırlama getirmediği, aksine bu durumun toplumdaki özgürlük ve barış alanına genişleme getirdiği unutulmamalıdır.”

“Barışçıl, Eşitlikçi, Adil Ve Demokratik Bir Anayasanın Oluşturulması Gelinen Aşamada Kaçınılmazdır”
Ay konuşmasının devamında; “Genelde Türkiye'de özelde Kürdistan'da Kürt meselesine ilişkin yaşanan ihlallerde, Cumhuriyetin tekçi dokusuna uygun bir anayasal düzenin varlığı mücadelemizin önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımıza çıkmıştır.” dedi.

Ay, bu nedenle meselenin çözümünde demokrasi ve insan hakları perspektifi esas alınarak toplumun farklılıklarının kendilerini güvende hissedecekleri barışçıl, eşitlikçi, adil ve demokratik bir anayasanın oluşturulması gelinen aşamada kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

Ay'ın konuşmasından sonra Sabiha Ünlü, Derya Çok ve Mehmet Emin Aktar'dan oluşan Divan Kurulu'na sunulan yeni yönetim listesi oylamaya sunularak kabul edildi.
MAZLUMDER Diyarbekir Şubesinin 6. dönem Yönetim

Kurulu Asil ve Yedek üyeler

Divan tarafından oylamaya sunulan ve kabul edilen listeye göre MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi 6. Dönem yönetim kurulu asil üyeliğine; Ali İhsan Gültekin, Ahmet Aksoy, Şeyma Demir, Mariye Bildirici, Feyzi Baran, İbrahim Halil Köprübaşı ve Abdurahim Ay seçilirken yönetim kurulu yedek üyeleri; Atalay Şahin, Derya Tanrıverdi, Recep Yavuz, Hatice Ay, Zeynep Güngör, Kenan Sarısaç ve Hasan Yalçın oldu.

Seçilen Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Ali İhsan Gültekin önümüzdeki dönem yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen ve geçtiğimiz yıl 5.si düzenlenen İnsan Hakları Okulu'na katılan 120 kişiye sertifikaları verilmesinin ardından program Ermeni sanatçı Stephan İlhan'ın konseriyle son buldu.

 

(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT