1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mazlum-Der’in 6. İnsan Hakları Okulu Başlıyor!
Mazlum-Der’in 6. İnsan Hakları Okulu Başlıyor!

Mazlum-Der’in 6. İnsan Hakları Okulu Başlıyor!

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, bu yıl 6. kez düzenlenecek olan İnsan Hakları Okulu’nun programını açıkladı.

A+A-

7 Kasım – 26 Aralık tarihleri boyunca her Cumartesi 12-15 saatleri arasında devam edecek olan İnsan Hakları Okulu, Bu yıl 40 kişilik kontenjanla sınırlı olarak dernek seminer salonunda gerçekleştirilecek. Program boyunca iki dersin eski katılımcılara ve isteyen herkese açık olduğu okulda, alanında yetkin isimlerin katılımı ile teorik bilgi ve deneyimler katılımcılara aktarılacak.
 
Mazlum-Der’den yapılan yazılı açıklamada, İnsan Haklarının reaksiyoner bir kavram olmaktan çıkarak, tanımlanmasında etkin olduğu bir kavrama dönüşmesi gerektiğine inandıklarını belirtildi. Bu inançla yeni bir arayışın teorik ve güncel zeminini inşa etmesine yardımcı olabileceği düşüncesiyle İnsan Hakları Okulu’nu her yıl düzenledikleri kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“İlk derslerde teorisini tartışacağımız İnsan Hakları Okulu’nda ilerleyen derslerde yaşamın içinden tecrübelerle teoriyi pratize etmeyi amaçlıyor, İnsan Hakları mücadelesinin sahadaki yansımalarını geliştirmeyi umuyoruz. Hukukun toplumun kılcal damarlarına kadar yaygınlaştırılmasının bu tür çalışmalarla ve bu çalışmalar neticesinde oluşacak mücadele örnekleriyle gerçekleşeceği inancındayız. Son yıllarda yaşanan hak ihlalleri dikkate alındığında bunun ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden ötürü hakka, adalete ve özgürlüğe sahip çıkan cesur ve vicdan sahibi insanlarla İnsan Hakları mücadelesinde bir araya gelmeyi umuyor, İnsan Hakları Okulu’nun bu birlikteliğe önemli bir katkıda bulunacağını ümit ediyoruz.
 
Açıklamalar
 
Program 7 Kasım’da başlayıp 26 Aralık günü son bulacak olan programın ardından sertifika töreni ile katılımcılara sertifikaları takdim edilecektir.

Dersler her cumartesi saat 12.00 ile 15.00 arasında devam edecektir. 8 hafta sürecek program toplam 14 dersten oluşmaktadır. Programın 6 haftasını kapsayan 12 ders programa kabul edilen 40 kişi ile Dernek Seminer Salonu’nda, 2 haftası ise daha önce bu programa katılmış olan kursiyerlerin de katılımına açık şekilde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sineması’nda gerçekleşecektir. Gelen başvurular değerlendirmeye alınıp programa 40 katılımcı kabul edilecektir.

Programa katılacak kişilerin belirlenmesinde başvuru formuna verilen cevaplar dikkate alınacaktır. Programa kabul edildiği halde yeterli katılım göstermeyenlere sertifika verilmeyecektir. Başvurular 4.11.2015 tarihinde sona erecektir. Başvuru için aşağıda yer alan başvuru formunun doldurup mazlumderamed@gmail.com e-posta ile ulaştırılması gerekmektedir. İnsan Hakları Okulu’na kabul edilenlerden bir defaya mahsus olmak üzere çalışanlardan 50 TL öğrencilerden 25 TL alınacaktır”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler