1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mazlum-Der'den okula saldırı açıklaması
Mazlum-Der'den okula saldırı açıklaması

Mazlum-Der'den okula saldırı açıklaması

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümünü bahane eden bir grubun okullara saldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Dün, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışını bahane eden bir grup yüzü kapalı gösterici, Şehitlik Lisesi'ne el yapısı bomba ve molotof kokteyli ile saldırı düzenledi. Olayda iki öğretmen ve bir öğrenci yaralandı. Olayın ardından Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cihan Ülsen, söz konusu saldırıları ve bu saldırıları gerçekleştirenleri kınadıklarını söyledi.

Hiçbir gerekçenin, eğitim ve öğretimin verildiği okullara yapılan saldırıyı meşrulaştıramayacağını belirten Ülsen, okullarda eğitim veren öğretmenlerin ve burada eğitim alan öğrencilerin hayatlarına kastetmeye teşebbüs etmenin, hiçbir ideolojik gerekçeyle açıklanamayacağını ifade etti. Ülsen, “Savaş hukukunda bile böylesi saldırıların meşru görülmediği herkesin malumudur. Kaldı ki yaşanan süreç boyunca hiçbir zaman okullar, öğretmen ve öğrenciler böylesi eylemlerin öznesi olmamışlardır. Gelinen süreçte okullara yapılan bu saldırılar, ileriye dönük barış umutlarını da tehlikeye düşürmektedir. Böylesi saldırılara şerh düşmeden karşı çıkmak, insan hak ve hürriyetleri açısından son derece önemlidir.

Biz de Mazlum-Der olarak, sivil insanlara, eğitim kurumları ve halkın ortak kullanım alanlarına yapılan her türlü saldırıların sorunların çözümüne fayda sağlamayacağını, aksine var olan sorunları daha da derinleştireceğine inanıyoruz. Bu eylemlerin provokatif eylemler olduğunu ve toplumsal barış ve uzlaşı kültürünü derinden sarstığını görüyoruz. Barışın dili bu toplum nezdinde yeniden tedavüle sokulmalıdır. Bunun da ancak insan haklarını yeniden düşünme ve anlamlandırmayla olacağını düşünmekteyiz. Öğrenci ve eğitimcilerin hedeflenmesinin insanlık vicdanında mahkum olacağını biliyor, bu saldırıları kınıyor ve saldırılara maruz kalan tüm öğretmen ve öğrencilere acil şifalar diliyoruz” dedi.