1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mazlum-Der üyeleri Vekilleri ziyaret etti
Mazlum-Der üyeleri Vekilleri ziyaret etti

Mazlum-Der üyeleri Vekilleri ziyaret etti

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına gelerek, açlık grevindeki milletvekillerini ziyaret etti.

A+A-

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan DTK binasına gelen Mazlum-Der heyeti, bir süre açlık grevindeki milletvekilleri ile görüştü. Görüşmenin ardından basın açıklaması düzenleyen Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, açlık grevlerine yönelik kritik eşiğin çoktan aşıldığını ve bazı mahkumlarda ciddi sağlık problemlerinin yaşandığını söyledi. Özellikle grevin 64. gününde olan 65 mahkumun ve kandıra cezaevi 1 ile 2 numaralı koğuşlarda yer alan 20 mahkumun durumunun oldukça ağırlaştığını belirten Ay, 64. gün itibarı ile muhtemel ölümlerin yaşanabileceğini ifade etti. Ay, “Türkiye genelinde 699 mahkumun günbegün kritik eşiğe doğru gittiği ifade edilmektedir. Hükümet taleplere ilişkin o zaman gerekli adımları atsaydı, bugün bu grevler yaşanmayacak insanların yaşamları tehlike altına girmeyecekti. Toplumun bütün kesimlerinde açlık grevlerine yönelik olarak ciddi hassasiyet gelişmişken bu grevlerin sona erdirilmesi ile ilgili taleplerin dile getirildiği bir dönemden geçerken Diyarbakır'da açlık grevlerine katılan milletvekilleri ile DTK üyelerini ziyarete gelen sivil insanlara ve milletvekillerine yönelik güvenlik güçlerinin sergiledikleri tutum kabul edilemezdir” dedi. Başbakan ve iktidarın grevlere ilişkin söylem ve yaklaşımlarının çözüm ruhundan uzak, düzeysiz, demokrasi, insan hak ve özgürlükleri ile bağdaşmadığını kaydeden Ay, şöyle devam etti:
“Faşizan devlet söylemini içeren ifadeler yaşanması muhtemel can kayıplarına seyirci kalış ve böylesi tepeden bakan bir anlayış, ülke geleceği açısından oldukça kaygı vericidir. Cezaevlerinde bulunan ve açlık grevlerine katılan tüm tutuklu hükümlülerin sağlık koşullarının titizlikle takip edilip sağlık hizmetlerinden yararlandırılmaları ve yaşam hakları devletin sorumluluğu altındadır. Ne olursa olsun insan, bedenini hak aracı arama olarak kullanmaması gerekmektedir. Bunun için grevde bulunan mahpusların açlık grevlerinin bir an önce sona erdirilmesi için bata siyasal iktidar olmak üzere bu konuda söz söyleyebilecek tüm kişi kurum ve kuruluşları üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek üzere zaman kaybetmeden göreve çağırıyoruz.”