1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mazlum-Der hasta tutsaklara dikkat çekti
Mazlum-Der hasta tutsaklara dikkat çekti

Mazlum-Der hasta tutsaklara dikkat çekti

Mazlum-Der Amed Şube Başkanı Abdurahim Ay, ülke genelinde cezaevlerinde yaklaşık 154'ü ağır olmak üzere 526 hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek bunlarla ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Mazlum-Der Şubesi üyeleri E Tipi Kapalı Cezaevi'nin önünde hasta mahkum haklarına dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Toplanan kalabalık adına açıklamayı Şube Başkanı Abdurrahim Ay okudu. Ay, "Türkiye'de, normal demokratikleşme paketleri ile yaşanan bazı iyileşmelere rağmen kangren haline gelen cezaevlerindeki sorunlara halen insan onuruna yaraşır çözümler üretilmediği gibi cezaevi koşulları ayrı bir ceza haline gelmektedir. Geçtiğimiz aylarda sadece D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda yaptığımız bazı görüşmeler dahi cezaevlerinde genel olarak yaşanan ciddi sorunlar hakkında önemli ve vahim bir tablo ortaya koymuş, korkunç bir noktaya varmış bulunmaktadır" dedi.

Objektif istatistiki bilgilere göre cezaevlerinde yaklaşık 154'ü ağır olmak üzere 526 hasta mahkum bulunduğunu belirten Ay, son olarak açıklanan 'Demokratikleşme Paketi'nde hasta mahkumların durumlarına ilişkin herhangi bir adım atılmamasının toplumda büyük bir hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Basın açıklamasının ardından Mazlum-Der üyeleri alkışlı protesto yaptıktan sonra cezaevi önünden ayrıldı.(ANF)

Mazlum-Der'in açıklaması şöyle:

Mahpuslar Cezaevlerinde İnsan Onuruna Yakışır Şartlarda Tutulmalıdır!

Türkiye'de, normal yaşamda demokratikleşme paketleri ile yaşanan bazı iyileşmelere rağmen kangren haline gelen cezaevlerindeki sorunlara halen insan onuruna yaraşır çözümler üretilmediği gibi cezaevi koşulları ayrı bir ceza haline getirilmektedir.

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi olarak geçtiğimiz aylarda sadece D tipi kapalı ceza infaz kurumunda yaptığımız bazı görüşmeler dahi cezaevlerinde genel olarak yaşanan ciddi sorunlar hakkında önemli ve vahim bir tabloyu ortaya koymaktadır. D Tipi Cezaevinde tarafımızdan yapılan görüşmelerde;

-Ceza infaz kanununda görüş ile ilgili olarak yapılan değişikliklerden mahpusların yeteri kadar faydalandırılmadığı, eş görüşü gibi bazı uygulamalar için mahpuslara muhbirlik teklif edildiği,

-Yiyecek ve içecekler ile ilgili olarak mevsimin gereklerine uygun olmayan yeterli ve dengeli beslenmeye elverişsiz, diyette olanların durumlarını gözetmeyen bir beslenme politikasının yürütüldüğü,

-Fiziki şartların yetersiz olması veya bunun bahane edilerek görüş ve sosyal imkânlardan faydalanımın sınırlandırıldığı,

-Mahpusların, cezaevi idaresi tarafından işletilmekte olan kantinden alışverişe mecbur bırakılmasına rağmen kantinde her türlü ürünün temin imkânının sağlanmadığı ve fiyatların fahiş olduğu,

-Tutuklulara, isnat edilen suçla ilgili olarak niteliği gereği başka türlü ulaşılması mümkün olmayan bazı dijital verilerin cezaevine girişinin idarece engellenerek savunma hakkının kısıtlandığı,

-Hastalık nedeniyle cezaevi doktoru tarafından sevk edilenlerin 8-9 aya kadar sevk bekledikleri, randevulu ve randevusuz hastalar arasında sevk limitleri nedeniyle tercih yapılarak mahpusların sağlık durumlarının önemsenmediği, hastanelerde bekleme yeri yapılmadığı için hükümlü ve tutuklular yazın sıcak altında kışın soğukta saatlerce ringlerde tutulduğu, çevre illerden tedavi amacıyla gelen ağır hastaların tedavilerinin yarım yamalak yapıldığı şeklinde şikâyetlerin yoğun bir şekilde yapıldığını görmüştür.

Diyarbakır D Tipi Cezaevinde yaşanan bu ciddi sorunların yanında kamuoyunun da yakından takip ettiği şekilde genel olarak Türkiye cezaevlerindeki hasta tutsakların durumu da korkunç bir noktaya varmış bulunmaktadır.

Türkiye'de cezaevi sistemi ve ceza infazına ilişkin mevzuat, cezaevlerinin işleyişine ilişkin kurallar ve uygulamalar mahpuslar için adeta hastalığa davetiye çıkartmaktadır. F tipi ceza evleri sistemi de tutsakların sağlığında ciddi bedensel ve zihinsel tahribatlara yol açmaktadır. Özellikle tutsakların odalarının bazı bölümlerinin hiç güneş almaması, yiyecek ve temizlik konusundaki elverişsizlikler sağlık problemlerinin önemli sebeplerindendir. Bunun yanında hastaların tedavilerinin çok geç yapılması ve tam teşekküllü bir hastaneye götürülüş ve yatışlarının uzunca bir zaman alması da hastalıkların ağırlaşmasına neden olmaktadır. Bazı hasta tutsakların ''cezaevinde tedavi edilemez'' raporu bulunmasına rağmen bu tutsaklar için herhangi bir adım atılamamaktadır.

Objektif istatistikî bilgilere göre cezaevlerinde yaklaşık 154' ü ağır olmak üzere toplam 526 hasta mahpus bulmaktadır. Son olarak açıklanan demokratikleşme paketinde de hasta tutsakların durumlarına ilişkin herhangi bir adım atılmaması ve diğer ceza yasalarında herhangi bir değişikliğe gidilmemesi toplumda büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuştur. Hasta tutsakların durumu çözüm sürecinde artık hükümet için bir samimiyet testi olmuştur.

MAZLUMDER olarak cezaevlerinin ölüm çukuru olmaması için ağır hasta tutsakların salıverilerek, kalanlar için de evrensel standartlara uygun bir sağlık politikasının geliştirilerek mahpusların sağlık durumlarının korunmasını, mevcut ceza infaz rejiminde yukarıda sözünü ettiğimiz sorunlara yol açan hükümlerin değiştirilmesini, F ve D Tipi cezaevlerinin bir an önce kapatılmasını talep ediyor ve cezaevlerindeki sorunların takipçisi olacağımızı kamuoyuna deklere ediyoruz.
 

HABERE YORUM KAT