1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mazgirt ve Ovacık belediye başkanları büyükşehirde
Mazgirt ve Ovacık belediye başkanları büyükşehirde

Mazgirt ve Ovacık belediye başkanları büyükşehirde

Son dönemde yaşanan gelişmeleri yerinde görmek için Diyarbakır’a gelen Dersim’in Mazgirt ve Ovacık ilçe belediye başkanları, Eş Başkan Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

A+A-

Bölgede yaşanan olayları yerinde görmek için Diyarbakır’a gelen ve aralarından Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Balkış ile Dersim’deki gençlik ve kadın hareketi temsilcilerinin de bulunduğu heyet, Eş Başkan Fırat Anlı’yı makamında ziyaret etti. 


Ziyarette konuşan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Dersim halkı olarak yaşanan saldırılara yabancı olmadıklarını belirterek, Dersim halkının yüzyıllardır katliamlara maruz kaldığını kaydetti.

 

Seyit Rıza’ların torunları olduklarını ve bu tür katliamlara yabancı olmadıklarını ifade eden Türkel, katliamları yaptıranları ve yapanları da çok iyi bildiklerini söyledi.

 

AKP’nin en fazla ürkmesini sağlayan ana kriterlerinden birinin “Kürtlerin eski Kürtler olmadığı”nın olduğunu vurgulayan Türkel, “Kürt halkının uyanışı vardır ve kapı kulu zihniyetini kırdılar.

 

Kendi özlerine döndüler ve kendilerini iktidara taşıma noktasında çok iyi bir direngenlik gösteriyorlar. Bu durumda birilerini çok ürküttü ve korkuttu. Ama bunun da ötesi var. Kürtlerin sol ve sosyalist kesimi içine alıp hareket etmesi korkanları biraz daha ürküttü” şeklinde konuştu.
 
Türkel: Temsilcilerin görevden alınması kabul edilemez
21. yüzyılda tank ve toplarla imha politikalarıyla halka saldırıların kabul edilmeyeceğini ifade eden Türkel, “Aynı zamanda halk temsilcilerinin görevden alınmalarının da kabul edilir bir tarafı yoktur. Tüm bu yapılanlarla halka geri adım attıracaklarını sananlar büyük bir yanılgı içindedir. Bizler bu durumu dün yerinde Cizre’de yaşadık. Cizre halkının, bunca baskı, izolasyon, tecride tutulmasına rağmen o direngenlikleri ve sevecenlikleri bize umut verdi. Bizler de Dersim halkı olarak her zaman bu mücadelenin öznesi olacağız” dedi.
 
Anlı: Halklar daha önce yalnız kaldı


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, daha önce katliamlarla karşı karşıya kalan halkların imdat çağrılarına yeterince ulaşamadıklarını belirterek, “Halklar daha önce maruz kaldıkları katliamlarda yalnız kaldı. Dersim, Zilan ve Sason böyledir.

 

Eğer sayarsak bu coğrafyanın hemen hemen her şehrin geçmişinde büyük bir katliam bulunuyor. Daha önce Seyit Rıza’nın, Şeyh Said’in ve bu coğrafyada buna benzerlerin havarına yetişememişiz. Ama bugün Dersim Cizre’nin havarına gidiyor. Kobanê’nin havarına hep beraber gidebiliyoruz” dedi. Bu dayanışmanın önemine değinen Anlı, bunların sadece kendi coğrafyaları ile sınırlı olmaması gerektiğini kaydetti. Anlı, Karadeniz ve Akdeniz’de yaşananlara ve doğa katliamlarına karşı direnen herkesin yanında yer alabilmenin önemli olduğunu söyledi.
 
Halklar bir arada yaşayabilir


Her kimliğin, halkın, inancın, dilin ve insanların inandığı siyasal ideolojilerin kıymetli olduğunu belirten Anlı, “Farklı kimlikte insanların, bir arada yaşayabileceği ve birlikte karar alabileceği bir yaşam da ortaya çıktı. İşte Rojava bunun örneğidir. Ne diktatörlük ne de onun karşısında işbirlikçilik, üçüncü bir yol vardır. Üçüncü bir alan yaratabiliriz, işte Arap, Ermeni, Süryani, Kürt, Türk, Êzidî, Şii, Suni ve Alevi, beraber yaşayabiliyor ve geleceği kurgulayabiliyor. Bu durum daha önce bu coğrafyada yaşandı ve şimdi tekrardan canlanıyor” şeklinde konuştu.

 

Halkların birbiriyle dayanışması ve birlikte hareket etme olgularının iyi şeylerin olacağına dair umutları diri tutuğunu dile getiren Anlı, siyasal iktidarların her zaman değişebileceğini ama halkların her zaman bu duygularla hareket edebileceğini söyledi.
 
Tüm kelimelerin anlamsızlaştığı bir andır


Yeni yaşamı örmede büyük bedeller ödediklerine dikkat çeken Anlı, şöyle konuştu: “İşte 35 günlük bebeğin ölümü, insanlığın artık söz söylememeye geldiği noktadır. Tüm kelimelerin anlamsızlaştığı bir andır. Yitirdiklerimiz canlara olan borcumuz açısından yaşamı ve mücadeleyi bırakmayacağız. Sizin gibi yoldaşlarımız ve arkadaşlarımız olduğu için de kendimizi güçlü ve şanslı hissediyoruz.”


Yaşanan son saldırılardan dolayı dayanışma dileklerini Eş Başkan Fırat Anlı’ya ileten Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu da, DAİŞ saldırıları sonucu topraklarından göç etmek zorunda kalıp Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla Fidanlık Yaşam Alanı’nda kalan Êzidîlere dayanışma ve yardımlaşmada bulunmak istediklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler