1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mayıs ayında çalışanlar 2 yevmiye fazla alacak
Mayıs ayında çalışanlar 2 yevmiye fazla alacak

Mayıs ayında çalışanlar 2 yevmiye fazla alacak

Mayıs ayında iki resmi tatil günü olduğu için çalışanların 2 yevmiye fazla alması gerekiyor.

A+A-

Çalışma hayatında resmi günlerde çalışanların fazla yevmiye alması gerekiyor. Peki fazla yevmiye hangi durumlarda alınır? İşte ayrıntılar...

Güneş gazetesi yazarı Arif Temir resmi tatillerde çalışanlara verilen ilave yevmiye hakkında okuyucularına ayrıntılı bilgi verdi:

Mayıs ayı içerisinde  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü  ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor.  Bu iki günde çalışanlara her gün için ilave bir  yevmiye ücret ödenecek. Örnekle açıklayalım. 

Örnek: Asgari ücret(1.647 lira)  üzerinden çalışan  Hasan Bey 1 Mayıs ve 19 Mayıs’ta çalıştığı takdirde aylık ücreti ne kadar olacak? 

Hasan Beyin günlük ücreti  54,9 lira.  Hasan Beye aylık ücretine ilave olarak 109,8 lira ödenecek. Buna göre Hasan Beyin mayıs ayı ücreti 1756,8 lira olacak.  

ÇALIŞANA ÜCRET YERİNE İZİN VERİLİR Mİ?

Bazı işyerlerinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda çalışan işçilere daha sonraki bir tarihte 2 gün izin kullandırılıyor. İşverenin ücret yerine  kullandıracağı izin mevzuata uygun değil. 1 Mayıs ve 19 Mayıs’ta çalışana ücretinin zamlı olarak ödenmesi gerekiyor. Ücret yerine çalışana daha sonra izin kullandırılma uygulaması doğru değil. Işveren, 1 Mayıs ve 19 Mayıs‘ta çalışana ücretini zamlı öder. İşveren zamlı ücreti ödedikten sonra isterse çalışana ayrıca ücretli  izin verebilir.  

BAYRAMDA ÇALIŞANA FAZLA MESAİ VAR MI?

1 Mayıs  ve 19 Mayıs tarihlerini kapsayan haftalarda  bayram çalışması ile birlikte haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse işçiye  fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekiyor. Haftalık 45 saati geçmeyen durumlarda fazla çalışma ücreti ödenmez.  Her iki bayramda da çalışmayanların ücreti bir iş karşılığı olmaksızın ödenir. Bu durumda olanlara zamlı bir ücret ödemesi yapılmaz. 

HABERE YORUM KAT