1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mayın Risk Eğitimi Diyarbakır’dan start aldı
Mayın Risk Eğitimi Diyarbakır’dan start aldı

Mayın Risk Eğitimi Diyarbakır’dan start aldı

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi ve Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası’nın (ICBL), çocuklara yönelik başlattığı Mayın Risk Eğitimi Diyarbakır’dan start aldı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de destek verdiği eğitimlerde, çocuklara farklı bir cisim gördüklerinde dokunmamaları gerektiği anlatıldı.

Şengal’den savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu imkânlarla Fidanlık Yaşam Alanı’nda ikamet eden Êzidî çocuklara, “Mayın Risk Eğitimi” verildi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın, 24-25 Ekim tarihleri arasında Mayınsız Bir Türkiye Girişimi ve Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası’yla (ICBL) birlikte verdiği eğitim, Şengalli çocuklar için yapılan prefabrik dersliklerde gerçekleştirildi. 7-12 yaş arası 100 çocuğun faydalandığı eğitim, dört grup şeklinde yapıldı ve her grup yaklaşık 2,5 saat süren eğitimlerden geçti.

İki eğitmen tarafından verilen, iki çevirmen tarafından da çevrilen eğitim sonunda tüm çocuklara, “Mayın Risk Eğitimi, Yaşam Hakkı, Mayınlardan Nasıl Korunuruz, Riskli Durumlarda Neler Yapmalıyız”ı içeren hikayeleştirilmiş çizgi animasyon kitapları ile Arap alfabesinde Kürtçe olarak hazırlanan broşürler dağıtıldı. 

Öğreten: Farklı nesnelere dokunmamaları gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz

İki gün süren eğitimler nedeniyle Diyarbakır’a gelen Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, mayınlardan en fazla zararı sivillerin gördüğünü, sivillerin de yüzde 25’ini çocukların oluşturduğunu söyledi. Yeni mağdurların olmaması, özellikle çocukların bu silahlardan etkilenmemesi için eğitim çalışması başladıklarını belirten Öğreten, eğitimle esas amaçlarının savaşın, çatışmanın olduğu ortamlardaki insanlara bu silahtan nasıl korunacaklarını göstermek olduğunu kaydetti. “Çalışmayı Êzidî çocuklarıyla başlattık; çünkü onların geldiği yerde patlayıcı yoktu, ancak savaş sonrası ülkelerine döndüklerinde patlayıcılar onlar için tehlike oluşturacaktır.” diyen Öğreten, yapılan eğitimle çocuklara yabancı bir nesneyle karşılaştıklarında dokunmamaları gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

İki gün süren eğitimleri veren Psikolog Nesligül Olgun ise, eğitimde üç konunun vurgulandığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Öncelikle herkesin yaşam hakkı olduğu ve herkesin barış içinde yaşayabileceği vurgusu yapıldı. Sonrasında mayın ve patlayıcılar nedir, onlardan nerelerde bulunur bununla ilgili aktarımda bulunduk. Üçüncü aşamada ne gibi önemleler alınabilir ve nasıl korunabiliriz üzerine çocuklara bilgi verildi.” Eğitimin çocukların yaş grubuna uygun olarak planlandığını dile getiren Olgun, eğitim esnasında çocuklarla çeşitli oyunların oynandığını, resimlerin çizildiğini ve konunun çocuklarla birlikte tartışılarak ilerlediğini söyledi.

Kıratlı: Hayatta Kalanlar Ağı Projesi kapsamında yapıldı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı da, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi ve ICBL’nin Hayatta Kalanlar Ağı Projesi kapsamında yapılan eğitimler için 5 pilot bölge seçildiğini, bunlardan birinin de Diyarbakır olduğunu kaydetti. Çalışmaya İHD, Baro ve Mazlum-Der gibi sivil toplum örgütlerinin de destek verdiğine dikkat çeken Kıratlı, “Yapılan etkinlikle sivillerin patlayıcılardan nasıl korunmaları gerektiği aktarılıyor. Konu aslında tüm sivilleri ilgilendiriyor; ama toplumda en savunmasız çocuklar olduğu için eğitim onlara dönük yapılıyor. Eğitimde psikolog, çocuk gelişimci ve özel eğitim uzmanları yer alıyor.” şeklinde konuştu.  Eğitimin çocuklar açından olumlu geçtiğinin altını çizen Kıratlı, kent merkezinde de çocuklara patlayıcılara dokunmama ve onlardan korunma adı altında eğitimler vermek istediklerini sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler