1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Maya Takviminin Son Günü'
'Maya Takviminin Son Günü'

'Maya Takviminin Son Günü'

Google, 21 Aralık kıyamet senaryosu çizilen, 'Maya Takviminin Son Günü'ne özel doodle yayınladı. Peki Maya Takviminin Son Günü ne anlam ifade ediyor?

A+A-

Maya Takvimi'ne göre 21 Aralık tarihinde kıyamet kopacağı söylentileri son zamanlarda gündemi meşgul etti. Ve derken 21 Aralık tarihi geldi. Google kıyamet iddialarında bulunulan bugüne dair, 'Maya Takviminin Son Günü' adında özel olarak bir doodle yayınladı.

Maya Takvimi'ne dair bu söylentilerle ilgili önemli açıklamalarda bulunulmuştu. Çeşitli kesimlerden alanında uzman kişiler, bu konuyla ilgili tespitlerini paylaşmıştı.

Diyanet İşleri

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar edilmemesini istedi.Prof. Dr. Mehmet Görmez: "Gelen yoğun sorular üzerine derim ki batıl, sahte, hurafe kıyamet senaryolarına itibar etmeyelim. Ebedi aleme hazırladıklarımıza bakalım." dedi.

NASA

NASA, Dünya'nın sonu ile ilgili iddiaların Sümerler tarafından bulunduğu öne sürülen Nibiru adlı sözde bir gezegenin Aralık ayında Dünya ile çarpışacağı varsayımına dayandığını ifade etti.

Nibiru gezegeni ile ilgili hiçbir veri olmadığına dikkati çeken NASA, "Eğer bu gezegen gerçek olsaydı ve Dünya ile çarpışacağı bir rotada bulunsaydı, bunu en az 10 yıl öncesinden bilebilirdik. Aynı zamanda gerçekten 21 Aralık'ta Dünya'ya çarpacak olsaydı Nibiru'yu şimdiden gökyüzünde çıplak gözle görebilmemiz gerekirdi" dedi.

İlahiyatçı Orhan Kaymak

"Kimse 21 Aralık konusunda telaşa düşmesin" diyen İlahiyatçı Orhan Kaymak, "kıyametin kopacağı zaman ne peygamberlere, ne peygamberlere vahiy getiren Cebrail'e, ne de kıyameti koparmakla görevli olan İsrafil'e haber verilmemiştir" şeklinde konuştu.

"Bu kesin ve kat'i bir bilgidir çünkü kainatın yaratıcısı olan Allah-u Teala, Kur'an-ı Kerim'de böyle bildirmiştir" dedi...