1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mavi Marmara saldırısının 4. yılı
Mavi Marmara saldırısının 4. yılı

Mavi Marmara saldırısının 4. yılı

DİYARBAKIR-İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 4. yılı nedeniyle Diyarbakır'da anma etkinliği düzenlendi.

A+A-
Davet ve Kardeşlik Vakfı'nca bir düğün salonunda düzenlenen anma etkinliği Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
Etkinlikte, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıda şehit olanlar ile Soma'da yaşanan maden faciasının görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi izlendi, dualar okundu.
 
Davet ve Kardeşlik Vakfı Genel Başkanı Recep Songül etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'de Suriye ve Mısır'da yaşanan olayların yaşanılmasını isteyenlerin olduğunu ileri sürdü.
 
Songül, şöyle konuştu:
 
"Türkiye'de eğitim kurumlarının çoğalması, insanların kendi öz iradeleriyle dinlerine yönelmeleriyle geleceğe taşıması bazı grupları korkutuyor. Türkiye İslam ülkeleri arasında ayakta kalmış tek bir kaledir. Bütün dünya İslam ümmetinin önünde birleşerek yok etmek ve köklerini kazımak için bekliyor. Türkiye'de bir yıldan fazladır kanın akmıyor ve gençlerin birbirini öldürmüyor olması bazı grupları rahatsız ediyor." 
 
Mavi Marmara gemisinde şehit olanların ilk şehitler olmadığını kaydeden Songül, iman ederek, Filistin ve Mısır'da yaşanan olayların takipçisi olmakla büyük davanın taşıyıcısı olacaklarını kaydetti.
 
Mısır İhvan Hürriyet Partisi eski milletvekili Adil Reşit ise bu salona girdikten sonra Mavi Marmara gemisinde şehit olanlarla yaşama sevinci ve heyecanını hissettiğini ifade etti.
 
Reşit, sokaklarında bugün kan aktığını anlatarak, şunları kaydetti:
 
"Kızlarımız, annelerimiz hapislere atılıyor. Erkeklerimiz boğazlardan geçirilerek, idama mahkum ediliyor. Ancak bütün bunlar bize diz çöktürebilir mi? Bizim yeniden şerefimizi, onurumuzu almamıza engel midir? Bütün bu olumsuz tabloya ve ölümlere rağmen ben çok ümitliyim. Sizi karşımda net olarak gördüğüm gibi Allah'ın bize vaat ettiği zaferi de görüyorum."
 
 
 
Muhabir: Aziz Aslan, Nurten Aslan 
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

HABERE YORUM KAT