1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mavi Kod ekibinden büyük başarı
Mavi Kod ekibinden büyük başarı

Mavi Kod ekibinden büyük başarı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri'nde başlatılan Mavi Kod uygulamasına başarılı bir şekilde devam edildiği belirtilirken, 1 yılda ekiplerin müdahale ettiği 58 vakadan 43'ünü hayata döndürdüğü bildirildi.

A+A-

Hastane bünyesinde oluşturulan 4 ayrı mavi kod ekibinin 24 saat çağrı sistemi aracılığı ile ihtiyaç duyulan noktalara 3 dakika gibi kısa bir zaman diliminde ulaşıldığı açıklandı. Ülke genelinde Hizmet Kalite Standartları ve ilgili yönetmelikler kapsamında başlatılmış olan mavi kod uygulaması nedeniyle DÜ Hastaneleri'nde de Mavi Kod Birimi kuruldu.

Sistemin etkin ve verimli çalışması için gerekli uygulamaların yapıldığını ifade eden birim sorumlusu Medine Çiçek Girgin, “Bir doktor, bir anestezi teknikeri ve bir hemşireden oluşan 4 ayrı mavi kod ekibi ile 24 saat çağrı sistemi aracılığı ile ihtiyaç duyulan noktalara 3 dakikanın altındaki sürelerde ulaşmakta ve gerekli tıbbi müdahaleyi sağlamaktadırlar” dedi.

Tüm dünyada aynı acil durum için aynı rengin kullanıldığı tek renkli kodun Mavi Kod olduğunu söyleyen Girgin, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracı olduğunu ifade etti. Girgin, genellikle oluşturulan bir çağrı sistemi aracılığıyla sağlık çalışanı tarafından verilen kod, belirlenmiş sorumlu personelin, çoğunlukla kardiyak arrest durumundaki hastaya müdahalesini mümkün kıldığını söyledi.

Girgin, “Mavi Kod sisteminin başlatılabilmesi için; en yakın sabit telefondan 2222 numaralı mavi kod numarası aranarak, aramanın yapıldığı telefon numarası tuşlanır ve telefon kapatılır. Mavi kod ekiplerinde bulunan çağrı cihazlarına giden ileti ile ekipler en hızlı şekilde olay yerine ulaşarak müdahaleyi gerçekleştirirler” diye konuştu.

Mavi kod uygulamasının en iyi şekilde hizmet vermesini sağlamak amacıyla birçok faaliyet gerçekleştirildiğini ifade eden Girgin; “Ekiplerdeki tüm personele gerekli eğitimler verildi. Sistemin çalışanlara tanıtımı amacıyla eğitimler düzenlendi, Mavi Kod'un numarası hastanelerimiz bünyesindeki bütün panolara asıldı, telefonlara kullanılan telefon numarasını gösteren etiketler yapıştırılırken, mavi kod durumu başlatma ve mavi kod ekibi iş akış şemaları afiş halinde hazırlanarak sağlık çalışanlarının görebileceği alanlara asıldı. Yapılan tatbikatlar ile sistemin işlerliği kontrol edilmekte ve teknik donanımını artıracak çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

2012 yılı nisan ayından itibaren Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde 58 mavi kod çağrısına müdahale edildiğine dikkat çeken Girgin, müdahale edilen 58 vakadan 43'ü ekiplerimizin profesyonel ve özverili çalışmaları ile yaşama döndürüldüğünü belirtti.

HABERE YORUM KAT