1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "matematiğin gözünden IMAGINARY"gezici sergisi Diyarbakır'da
"matematiğin gözünden IMAGINARY"gezici sergisi Diyarbakır'da

"matematiğin gözünden IMAGINARY"gezici sergisi Diyarbakır'da

“matematiğin gözünden IMAGINARY” uluslararası gezici sergisi, İstanbul ve İzmir’de açılan dört serginin ardından 9-24 Kasım 2015 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi - Matematik Bölümünün desteğiyle DBB Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi / Amed Sanat Ga

A+A-

“matematiğin gözünden  IMAGINARY”,  21. yy interaktif öğrenme teknolojilerini  kullanan çoklu zekayı  ve yeni ilişkilendirme biçimlerini harekete geçiren olağanüstü bir deneyim.  Sergide dokunmatik ekranlarda deneyimlediğiniz her şeyi evinizine gidince ücretsiz olarak bilgisayarlarınıza indirebiliyor, hatta açık kaynaklar sayesinde dilerseniz kendi  mini sergilerinizi okullarınızda da oluşturabiliyorsunuz.


Dünyada, 30’u aşkın ülkede, 140 dan fazla ücretsiz sergi ile  1 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşan, 18’den fazla dilde içerik ve 15 GB üzerinde açık kaynak etkileşimli matematik içeren 'IMAGINARY, açık matematik' ağına Türkçe ulaşabilirsiniz. “IMAGINARY - açık matematik” Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulmuş ve dünyanın her yerinden işbirlikleriyle günden güne gelişen, genişleyen etkileşimli ve dinamik bir internet platformu, www.imaginary.org/tr Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından türkçeleştirildi ve güncelleniyor.


“IMAGINARY açık matematik” projesi,  ‘2014 Alman-Türk Bilim Yılı' kapsamında başlayan işbirliği ile Türk Matematik Derneği (www.tmd.org.tr) öncülüğünde  ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezinin (www.imbm.org.tr) bilimsel danışmanlığı ile hayata geçiriliyor.


Gezici sergileri, Dicle Üniversitesi Matematik Bölümünden rehberler eşliğinde okulunuzla birlikte gezebileceğiniz gibi, bireysel  olarak da katılabilirsiniz. Grup katılımları için randevu detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.


İlk iki sergiden çok sayıda görsele, haber linkine, röportajlara ve ödüllü yarışma sorularına, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’dan gönüllü öğrenciler tarafından sürekli güncellenen Facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/TRImaginary?fref=ts


Sergi filmi linki:  https://www.youtube.com/watch?v=a0o1YsjugIQ


Üniversiteler ve Liseler için randevu detayları...


"matematiğin gözünden IMAGINARY" gezici sergisi, her gün 60 ar dakikalık 4 periyotta randevulu gezilebilmektedir. Sabah, 10:00 - 11:00 arası 1.periyot,  11:00 -12:00 arası 2. Periyot. Öğleden sonra , 13:00 - 14:00 arası 3. Periyot, 14:00 - 15:00 arası 4. Periyot. 


Her periyotta en fazla 30 öğrenci kabul edilmektedir. 


Sergi  ücretsizdir. Amed Sanat Galerisi Pazartesi'den Cumartesi'ye  10:00 - 18:00 saatleri arası açık,  Pazar günleri kapalıdır.  Randevular için mail iletişim adresi:  oykuyurttas@gmail.com


Sergi tarihinden 10 gün öncesinden başlayarak hafta içi saat 10:00 ila 15:00 arası, Amed Galeri’ den Servet Taşdemir’den  telefonla (0537 979 2287)  randevu alabilirsiniz.


Sergide neler var…


Dünyada gezen benzerleri  incelenerek İstanbul’da tamamen yeniden üretilen sergide, iki büyük dokunmatik ekranda Surfer ve Cinderella programlarını deneyebiliyor, kendi matematik objenizi oluşturarak aynı anda yazıcıdan çıktısını alabiliyorsunuz. Cebirsel  yüzeyleri  hesaplayan  ve gösteren SURFER programı ile form ve formül arasındaki ilişki hakkında etkileşimli bir biçimde deneyim kazanabiliyor, basit denklemler yazarak estetik şekiller yaratabiliyorsunuz.
CİNDERELLA programı ise simülasyon, düzensizlik , simetri gibi konuları eğlenceli yolla birleştiren etkileşimli uygulamaların bir derlemesi. Öklid- dışı geometri, fraktallar, ya da simetri grupları gibi farklı biçimlerdeki geometrik inşaları kolayca yaratabilir, ayrıca kütleler, elektrik yükleri, alanlar kullanarak sanal fizik simülasyonları da yapabiliyorsunuz.


MORNAMENTS programında 17 simetri grubundan birini seçerek kendi simetrik motiflerinizi oluşturup, geometrik özelliklerini keşfedip, döndürme ve merkezleriyle yansıma eksenlerinin iç yapısını inceleyebiliyorsunuz.


Yeryüzü Küresi, yeryüzünden kağıda giden çeşitli harita izdüşümlerini karşılaştıran bu modül, şeklin bozulmasının ne demek olduğunun ve mükemmel haritanın neden var olamayacağının hissini vermeye çalışır. Daniel Ramos tarafından tasarlanmış olan program “Yeryüzü Gezegeninin Matematiği 2013” yarışmasında birincilik ödülü almıştır.
Sergide aynı zamanda uluslararası matematikçiler ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş formların yüksek çözünülürlüklü baskılarını ve 3 boyutlu figürlerini de izleyebilirsiniz.


Projeksiyonda sürekli dönen iki filmimiz “Dimensions” (Boyutlar)  ve “Chaos” (Kaos)  izleyenleri kısa süre içinde matematiğin büyülü dünyasının içine alıyor. Kaos filminin Türkçe altyazıları ise Uşak Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından yapıldı.


Ayrıca tahta bloklarla oynayacağınız ve en uzun izdüşümü rekoruna ulaşmaya çalışacağınız eğlenceli bir oyunumuz da var.


Daha fazla bilgi için:   mine.ozerden@imaginary.org

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler