1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Masa başı çalışanlar dikkat
Masa başı çalışanlar dikkat

Masa başı çalışanlar dikkat

Uzmanlar, masa başı çalışanlara boyun sağlığı için önerilerde bulundu.

A+A-

Masa başında çalışanların her saat başı boyun kaslarını esnetme ve germe egzersizlerini yapması gerektiğini belirten Uzmanlar, düzenli spora özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emin Dişli, boynunda sorunu olan ve özellikle masa başında çalışan kişilerin uyması gereken basit kurallarla ilgili açıklama yaptı. DHA'nın haberine göre, Dişli, “Bazı meslek grupları boyun ağrılarına daha fazla yatkınlık gösterirler. Özellikle masa başında yoğun bilgisayar kullanan kişiler, öğretmenler, şoförler, bedensel olarak yoğun iş yapan çalışanlar gibi. Yaşla artan dejeneratif süreçte halk arasında kireçlenme denilen duruma katkıda bulunarak hastada boyun ağrılarının daha da artmasına neden olabilir'' dedi.

'Yüksek yastıklar kullanmayın

Dr. Dişli, boyun ağrılarından korunmak için ise şu önerilerde bulundu:

“Çalışma şartlarınızı ve ortamınızı düzenleyin. Ekranların göz seviyesinde veya o seviyenin hafif altında olmasına dikkat edin. Boynunuz sürekli öne doğru eğik ve aynı pozisyonda olmamalı. Çalışma esnasında saat başı boyun kaslarını esnetme ve germe egzersizleri yapın. Ağır cisimleri asla yukarı doğru kaldırmayın, itmeyin ve çekmeyin. Masa başında 15 dakikadan fazla aynı pozisyonda kalmayın. Yatak dışında uyumayın. Çok alçak veya çok yüksek yastıklar kullanmayın.

'Düzenli spor yapın'

Boyun eğriliğini destekleyecek ortopedik yastıkları tercih edin. Arabada ve koltukta uygun bel-boyun destekleri kullanın. Sigara içmeyin; sigara disklerin yapısını ve kalitesini bozar. Günlük ve düzenli yapılan boyun egzersizleri boyun eğriliğini düzeltir, boyun hareketliliğini artırır. Boyun egzersizleri boyun kaslarınızı güçlendirir; kaslardaki gerginliği azaltır. Düzenli spor yapın. Boyun sağlığınıza gerekli özeni gösterin.''

HABERE YORUM KAT