1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Marmara'dan Diyarbakır'a barış gezisi
Marmara'dan Diyarbakır'a barış gezisi

Marmara'dan Diyarbakır'a barış gezisi

Marmara Bölgesi Kültür ve Turizm İl Müdürleri, kültür ve turizm konularıyla barış sürecine destek vermek için Diyarbakır'a gitti.

A+A-

Barış sürecine katkı vermek amacıyla Marmara Bölgesi 13 İlin Kültür Turizm Müdürlerini temsilen üç il müdürü Diyarbakır'a gitti. İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili başkanlığında, Çanakkale il müdürü Şinasi Haznedar ve Edirne il müdürü İrfan Özcan, Diyarbakır'da Mardin, Urfa ve Diyarbakır Kültür Turizm Müdürleri ile buluştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Dicle Üniversitesi Rektörü, Diyarbakır Valisi ve STK'lar ile görüşecek olan heyet, barış süreci için kültür ve turizm alanında neler yapılabileceğini masaya yatırıyor.
Bilindiği üzere, Marmara Bölgesi Kültür ve Turizm İl Müdürleri 2 ayda bir ortak toplantı düzenliyorlar. Toplantıların amacı, bölgelerindeki gelişmeleri değerlendirmek, ortak çalışmalarda bulunmak, başarılı çalışmaları birbirlerine örnek alarak kültür ve turizm alanında bölge olarak başarıyı arttırmak olarak özetleniyor. Yapılan son toplantıda, barış süreci için neler yapılabileceği tartışılmıştı. Son karar olarak Güneydoğu Kültür Turizm Müdürleri ile iş birliği kararı alındı. Konu önce Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik'e açıldı. Çelik'in desteği alındıktan sonra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu devreye girdi. Eski Diyarbakır Valisi olan Mutlu'nun da desteği ile girişimlere başlandı. Mardin, Urfa ve Diyarbakır Kültür Turizm Müdürlerinin bölgeyi temsilen katılacakları bir toplantı planlandı. Önce bürokratlar bir araya gelerek neler yapılabileceğini konuşacaklar. Daha sonra Diyarbakır'daki yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve kamu yöneticileri ziyaret edilecek.

Ülkemizin en zengin bölgesi ile en geri kalmış bölgesi arasında ortak projeler geliştirilmesi planlanıyor. İstanbul'da bölgeye basın gezileri, okullardan öğrencileri tanıştırma programları, müzeler arasında iş birliği ve turizm şirketlerini değişim programları yapılması düşünülüyor.

Heyete başkanlık eden İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Bilgili'nin açıklaması şöyle:

''Kültürün barış sürecine katkısı büyük olacaktır. İnsanları kaynaştırmada kültürün etkisi tartışılmaz bir gerçek. Turizm ise ülkenin en önemli ekonomik gücü. Bunları bir araya getirip kaynaşmayı, kardeşliği ve tanışmayı gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum. Bu amaçla yola çıktık. Bakanımızın bilgisinde kendisinin de desteği ile bu sürece bir nebze katkımız olsun istedik.''

HABERE YORUM KAT