1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Marka şehir olacağız
Marka şehir olacağız

Marka şehir olacağız

Dicle Üniversitesi 2012-2013 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreninde gençlere hitap eden İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakırlı gençlerin hayallerini gerçekleştirecek kapasiteye sahip olduğunu ve kentin geleceğini birlikte inşa edip bu kadim şehri b

A+A-

Dicle Üniversitesi 2012-2013 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni düzenlendi. DÜ Kongre Merkezinde düzenlenen mezuniyet törenine, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Müzik dinletisiyle başlan tören, çeşitli etkinlerle devam etti. Coşkulu bir şekilde düzenlenen mezuniyet törenine katılan öğrencilerin aileleri çocuklarını yalnız bırakmadı. Halk oyunu ekibini sergilediği folklor gösterisi büyük ilgi topladı.

'Hak ettiği yeri almıştır'

Mezuniyet törenini açılış konuşmasını yapan DÜ Rektörü Prof. Dr. Jale Saraç, 2012-2013 yılı eğitim-öğretim yılında üniversitede düzenlenen çalışmaları anlattı. Saraç, “Bugün hep birlikte 5 bin 200 öğrencimiz mezun etmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Dicle Üniversitesi olarak 35′nci mezuniyetimizi paylaşıyoruz sizlerle. Bir eğitim ve öğretim yılını daha geride bıraktık. Üniversitemiz gelişen kurumsal yapısı, güçlenen eğitim kadrosu, artan öğrenci sayısı, ulusal ve uluslar arası alandaki bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılarıyla ülkemizin saygın kuruluşları içinde hak ettiği yeri almıştır” dedi.

'Bölgede cazip bir üniversite'

Saraç'ın ardından konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraçlı ise, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kadim şehirde yaşamaktan memnun olduğunu söyledi.DÜ'nün Türkiye'de önemli bir bilim yuvası olduğunu dile getiren Vali Kıraç, teknolojinin önemini de öğrencilerle paylaşarak, şunları söyledi;

“Günümüz dünyası baş döndürücü hızda teknoloji ve siyasal alanda gelişmektedir. Gelişmekte olan milletler bu değişimi hissetmekte ve bu hıza ayak uydurmaya çalışmaktadır. Ülkemizdeki Eğitim, sağlık ve ekonomideki gelişmeler ileride yetenekli gençlerimizin yetişmesi için gerekli altyapıyı oluşturmaktadır. Şüphesiz bu gelişmelerin ortaya çıkmasını sağlayan güzide üniversitelerimizdir. Genç ve dinamik insan kaynaklarımızı çağın bilgisiyle yetiştirmeliyiz.  Dicle Üniversitemiz sahip olduğu yaklaşık 27 bin 500 öğrencisiyle, bin 835 akademik personeliyle Diyarbakır için önemli bir katkı sağlamaktadır. Dicle üniversitesinin Diyarbakır için sanayi, kültür-sanat ve günlük yaşama katkı sunduğu için üniversiteye şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemiz kendisini ulusal ve uluslararası alanda kanıtlamış olduğu için bölgede cazip bir üniversite haline gelmiştir.”

'Bilgiyle cahil olunmaz'

Üniversite çağının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Kıraç,

“Unutmayınız ki hiç kimse cehaletle aziz, bilgiyle cahil olmaz. Bu salona baktığım zaman Diyarbakırlı gençlerin hayallerini gerçekleştirecek kapasiteye sahip olduğunu gözlerinizden okuyabiliyorum” dedi. Bu topraklarda yetişmiş biri olarak yıllar sonra evine hizmet için geri döndüğünü dile getiren İl Valisi Kıraç,  “Diyarbakır'ın geleceğini birlikte inşa edip bu kadim şehri birkaç yıl içinde marka şehri haline getireceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT