1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. MARDİNLİ GENÇLER HOLLYWOOD'DA YAPIMCI VE YÖNETMENLİK EĞİTİMİ ALACAK
MARDİNLİ GENÇLER HOLLYWOOD'DA YAPIMCI VE YÖNETMENLİK EĞİTİMİ ALACAK

MARDİNLİ GENÇLER HOLLYWOOD'DA YAPIMCI VE YÖNETMENLİK EĞİTİMİ ALACAK

Turizmde Dünyanın İlgisini Çeken Mardin Şimdi de Hollywood'a Yapımcı ve Yönetmenlik Eğitimi Alacak Gençler Gönderiyor. Mardin'de, Amerika Birleşik Devletleri'nde Gerçekleştirilecek Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi'ne Katılmak İsteyen Lise ve Ünive

A+A-
Turizmde dünyanın ilgisini çeken Mardin şimdi de Hollywood'a yapımcı ve yönetmenlik eğitimi alacak gençler gönderiyor. Mardin'de, Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilecek Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi'ne katılmak isteyen lise ve üniversite öğrencileri aranıyor. 18 ay sürecek bu proje, sanat, beşeri bilimler ve fen bilimleri konularında eğitim veren State University of New York at Fredonia tarafından koordine ediliyor.

Proje kapsamında öğrenciler Türkiye'deki önemli sosyal konularda film çekme şansını elde edecekler. Projenin diğer ortağı Türkiye'nin en önemli yapımevlerinden biri olan Atlantik Film, Türkiye ayağının sorumluluğunu üstlenecek, ayrıca ekipman ve prodüksiyon hizmetlerini sağlayacak. Proje Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Proje süresince öğrenciler önemli sosyal konularda film sanatı aracılığıyla bir tartışma oluşturmak, konulu film ve belgesel türleri, senaryo yazımı, kamera, ses, ışık ve montaj teknikleri konularında eğitilecekler. Öğrencilerden bu projede aldıkları eğitimi, demokrasi, insan hakları, hoşgörü ve çeşitlilik, kadın sorunları ve ekonomik yetkinlik konularına eğilen filmler çekmek için kullanmaları bekleniyor. Türkiye'de başta Mardin olmak üzere, Edirne, Konya, Sivas, Hatay ve Artvin'de seçilecek adaylar Amerika'da 18 ay boyunca eğitim görecekler. Projeye her şehirden 12 öğrenci alınacak.

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu, Uluslararası Gençlik Film Yapımı Atölyesi için Mardin'in pilot bölge olarak seçildiğini belirterek, yapımcı ve yönetmen yetiştirmek için gençleri göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Ekim ayında başlayacak eğitimin bir yıl süreceğini ifade eden Pamukçu, "Eylül 2009'da altı şehirden seçilen üçer öğrenci iki haftalığına Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek. Öğrenciler burada eğitimlerine devam ederken filmlerinin son düzeltmelerini yapacaklar. Ayrıca Amerikalı ailelerin yanında konaklayarak gündelik yaşama tanık olma şansı da bulacaklar ve çektikleri filmlerin gösterildiği film festivallerine katılacaklar." dedi.

Projede Ocak 2010'da 6 şehirden 72 öğrenci Ankara'da iki günlük bir çalıştayda toplanarak projeyi değerlendirecek ve tartışacak, düzenlenecek bir film festivalinde eserlerini gösterecekler. Filmler Türkiye'de, İstanbul ve Diyarbakır'da iki film festivalinde daha gösterilecek.