1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Mardin’den Edirne'ye hepimiz Elçi'yiz!
Mardin’den Edirne'ye hepimiz Elçi'yiz!

Mardin’den Edirne'ye hepimiz Elçi'yiz!

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi Edirne'den Mardin'e birçok kentte yapılan yürüyüş, açıklama ve oturma eylemleriyle kınandı.

A+A-

HDP Edirne İl Örgütü, Tahir Elçi'nin katledilmesini HDP ilçe binası önünden Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan PTT önüne yapılan yürüyüşle protesto etti.

"Adaleti yok saydılar, hukuku öldürdüler" pankartının açıldığı yürüyüşte, Elçi'nin fotoğrafları taşınarak, "Tahir Elçi onurumuzdur", "Faşizme karşı omuz omuza", "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası konuşan HDP üyesi Mehmet Şiyar Söylemez, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini, halkların kardeşçe bir arada yaşamasını istemeyenlerin katliamı gerçekleştirdiğini söyledi.

KOCAELİ

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde HDP İlçe Örgütü, Elçi'nin katledilmesini kınadı. Avukat ve kimi siyasi parti ve kurumların da destek verdiği açıklamada konuşan İHD Darıca Temsilcisi Azize Adıgüzel, Tahir Elçi şahsında Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen saldırının hesabının sorulacağını söyledi. HDP Darıca İlçe Eşbaşkanı Hikmet Koçak ise Elçi'nin hedef gözetilerek katledildiğini belirtti.

İSTANBUL

İstanbul Esenler'de HDP İlçe Örgütü, ilçe binası önünde Elçi'nin katledilmesini protesto etti. "Amed'de vurulmuş yüz üstü uzanırım", "Barış Elçi'si ölümsüzdür", "Hepimiz Tahir Elçi'yiz" dövizlerin taşındığı eylemde, sloganlar atıldı. Elçi için yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP ilçe yöneticisi Hikmet Seyrek, Elçi'nin yandaş medya tarafından hedef gösterilmesinin ardından planlı bir şekilde katledildiğini söyledi. Seyrek, "Elçin'in fikirleri ve mücadelesiyle baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler. Bir insanı öldürebilirsiniz ama fikirlerini asla. Burada toplanan her bir birey birer Tahir Elçi'dir" dedi.

Eylem, alkış ve sloganlarla sona erdi.

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER), de Elçi'nin katledilmesini İstanbul'daki şube binalarında yapılan açıklama ile kınadı. Açıklama yapan DİAYDER yöneticisi Mehmet Emin Aslan, karanlık güçlerin Kürdistan coğrafyasında yeniden tekerrür etmesiyle Elçi'nin katledildiğini söyledi. Elçi'ye sıkılan kurşunun Kürt halkının belleğinden çıkmayan barış umuduna yönelik olduğuna dikkat çeken Aslan, sıkılan kurşunların aynı zamanda "ilahi değerlere" sıkılan kurşunlar olduğunu belirtti.

Adana'da halk Elçi'nin katledilmesi yürüyüşle protesto etti

HDP Başakşehir İlçe Örgütü, Elçi'nin katledilmesini ilçe binası önünden Bayramtepe Meydanı'na yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Sık sık, "Tahir Elçi ölümsüzdür", "PKK halktır, halk burada" sloganları atan yurttaşlar, yürüyüşlerini sonlandırmasının ardından, Elçi için saygı duruşunda bulundu. Yapılan açıklamada ise, Elçi'nin katledilmesi lanetlenerek, Elçi'nin ölümünden AKP'yi sorumlu tuttu.

HDP Güngören İlçe Örgütü de, parti binası önünde yaptıkları açıklamayla Elçi'nin katledilmesini kınadı. "Hukukun, barışın elçisini katlettiler" yazılı pankart açan yurttaşlar, Elçi'nin fotoğraflarını taşıdı. Yapılan açıklamada ise, barışın hüküm sürdüğü bir ülke inşa etmek isteyenlerin saldırılara ve ölümlere maruz bırakıldığı belirtilerek, "Bu ülkede ezilen halklara reva görülen hiçbir katliam hiçbir tutuklama hiçbir faili meçhul cinayet hiçbir gözaltı ve hiçbir kaybediliş bu halkların haklı mücadelesini boşa çıkaramayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

ELAZIĞ

Elazığ'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Hozat Garajı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, Tahir Elçi'nin katledilmesini protesto etti. HDP, EMEP, İHD, KJA, PSAK, FÖÖDER, DEM-GENÇ ve KESK'in de katıldığı eylemde, "Botan'ın yiğitleri ölümsüzdür", "Tahir yoldaş ölümsüzdür", "Ölümden korkan sizin gibi olsun" ve "Derik direnişine selam olsun" dövizleri taşındı. HDP İl Eşbaşkanı Yunus Güneş, Tahir Elçi'nin devlet tarafından hedef gösterilerek katledildiğini belirterek, "Elçi'nin son zamanlarda AKP, Saray ve medyası tarafından linç kampanyası başlatarak hedef haline getirildi. Elçi'nin katledilmesini çatışma süsü verilmeye çalışıldı ama basına yansıyan görüntülerle birilikte nasıl alçakça katledildiğini gördük" dedi. Açıklamanın ardından kitle 10 dakika oturma eylemi yaptı.

ADANA

Adana'nın Seyhan ilçesinde, Gülbahçe, Dağlıoğlu ve Fırat mahallelerinin halk meclisleri öncülüğünde yüzlerce yurttaş, Elçi'nin katledilmesini protesto etmek amacıyla Gülbahçe Mahallesi bulunan top sahasında bir araya geldi. "Tahir Elçi'yi katledenlerden hesap soracağız" pankartını ve Elçi'nin posterlerini taşıyan kitle AKP ve devlet aleyhine slogan attı.

Polisin engelleme çabasına rağmen yürüyüşle alana gelen kitle saygı duruşunda bulundu. Ardından konuşan HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, Elçi'nin katledilmesini kınayarak, failinin bir an önce bulunup cezalandırılmasını istedi.

Öte yandan Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu ve Barbaros mahallelerinin ana caddelerinde bir araya gelen gençler, yolda lastik yakıp eylem yaptı. Olay yerine gelen polis gaz bombası ve tazyikli su ile gençlere saldırdı. Saldırı sonrası başlayan olaylar devam ediyor.

MANİSA

Manisa Demokrasi ve Barış Platformu, Elçi'nin katledilmesini Manolya Meydanı'nda düzenlenen açıklama ile protesto edildi. "Barış elçileri susturulamaz", "Unutursak yüreğimiz kurusun", "Baskılara katliamlara inat barışı savunuyoruz" pankart ve dövizlerin açıldığı açıklamada konuşan. HDP Manisa il Eşbaşkanı Sait Taycı, "Barış elçisi Tahir Elçi tek kurşun ile öldürülen 17'nci Cizrelidir. Tahir Elçi'ye söz veriyoruz yanına gelirken barışı getireceğiz" dedi.

Turgutlu'da ise HDP ilçe binasın önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Elçi'nin katledilmesini protesto etti. "Tahir Elçi ölümsüzdür" pankartını açan kitle, "Barışın elçisi ölümsüzdür", "Seni unutmayacağız" dövizleri ile Elçi'nin posterlerini taşıdı. Saygı duruşundan ardından konuşan HDP Turgutlu İlçe Sekreteri Mehmet Nuri Demir, "Bu bir faili meçhul değil, bu bir suikast, bu bir siyasi cinayettir" dedi.

TEKİRDAĞ

HDP Tekirdağ İl Örgütü, yapılan açıklama ile Elçi'nin katledilmesini kınadı. Çorlu ilçesinde bulunan Heykel Meydanı'nda düzenlenen açıklamada "Tahir Elçi tutuklanmaya çalışıldı. Tehdit edildi, hedef gösterildi. Öldürüldü katilleri biliyoruz" pankartı açıldı. Açıklamaya katılan yüzlerce yurttaş, "Hepimiz Elçi'yiz öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı. Kitle adına açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Kenan Yıldız, Diyarbakır ve Türkiye halklarının akil, adaletli, eşit ve özgürlükçü bir insanını yitirdiğini söyledi. Elçi'nin ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı dileyen Yıldız, Elçi'nin havuz medyası tarafından hedef gösterildiğini hatırlatarak, saldırının sorumlularının bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.

İZMİR

HDP Bayraklı İlçe Örgütü, Elçi'nin katledilmesini protesto etmek için ilçe binası önünde açıklama yaptı. Üzerinde Elçi'nin fotoğrafı bulunan "Tahir Elçi devlet tarafından katledilmedi devletsizlik tarafından katledildi. Hoşçakal güzel insan" yazılı pankartının taşındığı açıklamada "Şehid namirin" ve "Tahir Elçi ölümsüzdür" sloganları atıldı. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Bayraklı İlçe Yöneticisi Yahya Gökdere, faili meçhullere ve katliamlara yabancı olmadıklarını dile getirerek, tarihte devletin kirli pratiklerinin yüzünü gördüklerini söyledi.

AYDIN

Aydın'da HDP, KESK, DİSK çağrısı ile Sevgi Yolu'nda bir araya gelen yurttaşlar, "Tahir Elçi'yi katledenleri lanetliyoruz" pankartı ve "Katil devlet hesap verecek", "Kahpe kurşun kalemini kırarmış heval" ve "Botan'ın yiğit evladı" dövizlerini taşıdı. Sloganlar ile yürüyüşe geçen kitleye polis izin vermedi. Anıt Heykeli önünde yürüyüşe izin verilmemesi üzerine açıklama yapan KESK Sözcüsü Ali Gün, "Irkçı, şoven politikalarını sürdürerek halkların barış içinde bir arada yaşama umudunun önüne set çekmek isteyenler Elçi'nin katli ile pervasızlıklarını bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.

DBP Aydın İl Örgütü ve DEM-GENÇ üyeleri ise yürüyüşle katliamı protesto etti. Ovaeymir Mahallesi'nden gelen yurttaşlar, "Bedenler ölür fikirler yaşar. Bunu size öğreteceğiz. Şehit Tahir Elçi" pankartı ve "Katil Erdoğan hesap verecek", "Katil polis Kürdistan'dan defol", "PKK halktır halk burada" sloganları eşliğinde Osmanyozgatlı Mahallesi'ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası konuşan Sarya Tangür, Tahir Elçi'nin, "PKK terör Örgütü değildir" dediği için hedef haline getirildiğine vurgu yaptı.

MARDİN

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Eğitim Sen öncülüğünde yapılan açıklama ile Elçi'nin katledilmesi protesto edildi. Kızıltepe Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen kitle, "Katillerimizi de işbirlikçilerinizi tanıyoruz" yazılı pankartını açtı. Eylemde konuşan Eğitim Sen Kızıltepe Temsilcisi Hamit Güngör, Elçi'nin ülkeyi kan denizine çevirenlerin hedefi olduğunu belirterek, "Tahir Elçi'nin uğruna canını verdiği barışı ve kardeşliği omuzlayacak milyonlar, ülkemizde kalıcı barışı ve demokrasiyi istemeyen, içerde ve dışarıda savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı mücadelesini kararlıkla sürdürecektir" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından kitle Elçi'nin katledilmesini protesto etmek için beş dakikalık oturma eylemi düzenledi.

SİVAS

Eğitim-Sen Sivas Şubesi de, Elçi'nin katledilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Elçi'nin katledilmesi AKP'nin yürüttüğü savaş politikalarının ve sıkıyönetim uygulamalarının yarattığı karanlığın ürünü olduğuna dikkat çekildi. Sıkılan kurşunun muhalif tüm kesimleri susturmak için sıkıldığına vurgu yapılan açıklamada, "Gazeteciler tutuklanıyor. Türkiye'nin medyasının her gün etrafa nefret, kin ve savaş sözcükleri saçaların iki dudağı arasındaki bir kurşundur" denildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de emek ve demokrasi güçleri, Tahir Elçi'nin katledilmesini protesto ekmek için Adalar Migros önünden İl Sağlık Müdürlüğü binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık "Şehit namirin", "Hepimiz Elçi'yiz öldürmekle bitmeyiz", "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı. Yürüyüşe Eskişehir Barosu'na bağlı yurtsever ve sosyalist avukatlar da katıldı.

Emek ve demokrasi güçleri adına açıklama yapan Av. Bestegül Sarıbaş, Elçi'nin eşitlik ve adalet savaşçısı, insan hakları savunucusu olduğuna işaret ederek, "Saray özgürlükçü hukukçulara, barış güçlerine bu tür katliamlarla gözdağı veriyor. AKP hukuk eliyle uyguladığı baskı zulümle yetinmediği topyekûn bir soykırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. Halkların örgütlü mücadelesiyle Saray'ın bütün planlarını boşa çıkaracağız" dedi.

Sarıbaş'ın ardında konuşan Avukat Heval Yıldız Karasu, Elçi'yi Eskişehir'e taşınan faili meçhul cinayetlerin, Ali İsmail'in ve Şerzan Kurt'un davalarından tanıdığını belirterek, "Bu davalarda verdiği mücadeleyle tanıyorum. Elçi köyleri yakan, boşaltan generallerin peşini bırakmadığı için öldürüldü. Ölümü çatışma esnasında kaza sonucu değil bizzat devlet eliyle planlı bir şekilde gerçekleşti" diye konuştu. Avukat Pınar Çelik Arpacı ise, "Elçi, AKP'nin başlattığı bir linç kampanyası sonucu öldürüldü. Bu olayın peşini bırakmayacağız" dedi.

MARAŞ

Tahir Elçi'nin katledilmesi Maraş'ta HDP il binasında yapılan açıklamayla protesto edildi. HDP öncülüğündeki açıklamaya, Pir Sultan Abdal Derneği, İHD ve Eğitim Sen yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda Sütçü İmam Üniversitesi öğrencisi katıldı. "Ey Raqip" marşı eşliğinde durulan saygı duruşu sonrası "Şehit namirin", "Tahir Elçi ölümsüzdür" ve "Hepimiz Tahiriz" sloganları atıldı. Açıklamayı okuyan Maraş HDP İl Eşbaşkanı Erhan Yapıcı, "Eşitlik, adalet, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız. Uğursuz planlarınız asla başarıyla sonuçlanmayacak" dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler