1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Mardin Kalesi'ndeki restorasyon sürüyor
Mardin Kalesi'ndeki restorasyon sürüyor

Mardin Kalesi'ndeki restorasyon sürüyor

MARDİN- Son 50 yıldır sivillere kapatılarak askeri bölge ilan edilen 3 bin yıllık tarihi Mardin Kalesi'nde restorasyon, kazı ve güçlendirme çalışmaları sürüyor.

A+A-
Kalenin güçlendirme çalışmalarını dağcılar yaparken, yapılacak restorasyondan sonra halkın ziyaretine açılacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın turizme açılması talimatını verdiği tarihi Mardin Kalesi'nde restorasyon, kazı ve güçlendirme çalışmaları sürüyor. Kale, yapılacak restorasyondan sonra halkın ziyaretine açılacak. Soğuk savaş döneminde uzun yıllar NATO birliklerinin konuşlandığı ve sonra da Hava Radar Mevzi Komutanlığı hizmetine verilen 3 bin yıllık Mardin Kalesi'nin açılacak olması hem Mardin halkını hem de turistleri sevindirdi. Ancak NATO radarının ne olacağı konusunda henüz somut bir adım atılmış değil. Mardin Kalesi'nde yapılan restorasyon, kazı ve güçlendirme çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Mustafa Taşkesen, Kale tarihinin Milattan öncesine kadar uzandığını ve birçok medeniyetin kaleyi kullandığını belirtti.
 
Vali Mustafa Taşkesen, kalenin güçlendirilmesi, tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması ve seyir terası diye nitelendirilebilecek bu mevkiinin turizme kazandırılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade etti. Kale güçlendirme çalışmaları için dağcılık eğitimli ekipler görevlendirildiğini belirten Vali Taşkesen, güçlendirme çalışmalarının oldukça meşakkatli olduğunu kaydederek, "Kalenin turizme kazandırılması UNESCO yolundaki Mardin'e artı bir değer katacak" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010 yılında TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında, Mardin Kalesi için, "Size çarpıcı bir belge göstermek istiyorum. Tarih 5 Eylül 1792 yani 218 yıl öncesine ait bir belge dönemin padişahı Bağdat amirine talimat gönderiyor ve Mardin Kalesi'nin tamir edilmesini rica ediyor. Tam 218 senedir tamir edilmeyen kaleyi biz tamir etmeye başladık" demişti.
 
(MSK-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT