1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Maraş olaylarına Diyarbakır'da anma
Maraş olaylarına Diyarbakır'da anma

Maraş olaylarına Diyarbakır'da anma

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, Maraş olaylarının 34'ncü yıldönümünde, önellerin anılmasına dahi izin verilmediğini öne sürerek tepki gösterdi.

A+A-

Maraş olaylarının 34'üncü yıldönümü nedeniyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi önünde basın toplantısı düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Cafer Koluman, 34 yıl geçmesine rağmen Maraş katliamının acısının hala dinmediğini belirterek şunları söyledi:

"Çünkü katliamda kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza dahi izin verilmiyor. Geçel yıl olduğu gibi bu yıl da Maraş Valiliği, Alevi Bektaşi Federasyonu'nun anmaya ilişkin başvurusunu reddetti. AKP hükümetinin valileri de tıpkı AKP Genel Başkanı gibi, Aleviler'e nefretle bakıyor ve katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızı anmamızdan rahatsız oluyor. Bir kente giriş, tümden yasaklanıyor. Hükümetin protesto ve yitirdiklerimizi anma hakkımızı engellemesi, hak ve özgürlük ilkeleriyle çelişiyor. Bizler kaç yıl geçerse geçsin, Maraş'ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız ve bu karanlığı aydınlatıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz."