1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mantardan zehirlendiler
Mantardan zehirlendiler

Mantardan zehirlendiler

Son günlerde Diyarbakır ağırlıklı olmak üzere bölgede mantar zehirlenmeleri arttı. Baykara köyünden Çalım ailesi yedikleri mantardan zehirlendi. Ailenin küçük çocuğu karaciğer nakliyle kurtarıldı.

A+A-

Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu'da mantar zehirlenmeleri arttı. Ölümlere varan zehirlenmeler konusunda uzmanlar uyarırken, Diyarbakır Baykara köyünde mantar zehirlenmesi sonucu Malatya Turgut Özal Tıp Merkezine kaldırılan Çalım ailenin küçük çocuğu karaciğer nakliyle hayata döndürüldü.

YEDİKLERİ MANTAR ZEHİRLEDİ

Diyarbakır'ın Baykara köyünden Miğfer Çalım, eşinin topladığı mantarı 4 çocuğuyla birlikte yediklerini belirterek, bütün ailesinin zehirlendiğini, eşi ve kendisinin de Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi edildiğini söyledi.

KARACİĞER NAKLİ YAPILDI

Mehmet Cemal isimli çocuğunun kan değerlerinin yükselmesi nedeniyle Turgut Özal Tıp Merkezi'ne sevk edildiğini kaydeden Çalım, ''Burada hocalar bizimle çok ilgilendi. Sağ olsunlar çocuğumu kurtardılar. Bu bize de ders oldu. Bundan sonra yemeyeceğim. Biz ayakta atlattık ama çocuğum öyle olmadı'' diye konuştu.

UZMANLAR UYARIYOR

Buarada, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hamza Karabiber, mevsimin yağışlı geçmesi ve tabiatta yeşilliğin artmasıyla mantar miktarında da artış yaşandığını belirtti. Ailelerin bu yabani mantarları toplayıp yediklerini dile getiren Karabiber, son dönemde hastanelerine mantar zehirlenmesi şikayetiyle başvuruların arttığını bildirdi.

HASTALAR DİYARBAKIRDAN

Hastaneye başvuranlardan 16 yaşında bir kız çocuğu ile yengesinin mantar zehirlenmesine bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle nakil olmak zorunda kaldığını vurgulayan Karabiber, servislerinde de mantar zehirlenmesi dolayısıyla 3 çocuğun tedavi gördüğünü, bunlardan ikisinin taburcu edildiğini ifade etti.

KARACİĞER NAKİLLERİYLE

Merkeze başvuran hastalarının üçünün Diyarbakır'dan, ikisinin de Kahramanmaraş'tan geldiğini kaydeden Karabiber, 'Az önce bir hasta için daha aradılar. O hasta da Adıyaman'dan bize gönderilmekte. Yani Güneydoğu'nun önemli bir sorunu, bu dönem için'' diye konuştu. Prof. Dr. Karabiber, doğada yetişen mantarların önemli bir kısmının ciddi zehirleyici maddeler taşıdığını, bunların da başta karaciğer olmak üzere pek çok organa zarar verdiğini belirterek, ''Bu nedenle kesinlikle tabiatta yeşeren mantarlar toplanıp yenmemeli. Sadece kültür mantarları tüketilmeli'' dedi.